Istotność smarów przy użytkowniu różnego rodzaju urządzeń.

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Gucioslaw

Czytano: 411 razy | Kategoria: Przemysł | Ilość słów: 313 | Data: 24.05.13 | 0 komentarzyNierzadko zdarza się, że powodem awaryjności różnych maszyn są problemy powodowane przez smary. Szczególnie problematyczne są łożyska, powodujące aż jedną drugą z takich uszkodzeń.


Wymogi jakie stawiane są dziś przemysłowi, tzn. przymus zwiększenia bezawaryjności urządzeń, zmniejszenia kosztu używania z zachowaniem czystego, ekologicznego procesu produkcji, powodują, że układ smarowania musi być naprawdę na czasie oraz doskonałe jakości. Nawet jeśli w danym miejscu używa się wyjątkowo starannie opracowane procedury smarowania, to nie gwarantuje, że z łożyskami wszystko będzie ok. Trzeba w końcu brać pod uwagę dynamiczne warunki funkcjonowania urządzeń, między innymi temperaturę, lub obciążenie urządzeń i wprowadzane przerwy.

W tych przypadkach ręczne smarowanie mogłoby być za bardzo pochłaniające, zabierać zbyt wiele czasu oraz do tego angażować personel, jaki wtedy mógłby wykonać inną pracę. Łatwo wtedy też o pomyłki, posmarowanie niewystarczającej ilości smaru lub zbyt dużej, co w przypadku precyzyjnych sprzętów może prowadzić do uszkodzeń bądź zabrudzeń wyprodukowanych produktów, niezależnie od tego czy używany jest smar do łańcuchów czy jakiś inny. 


Najkorzystniejszym używanym dziś rozwiązaniem tego typu dylematów jest stałe doprowadzane środka smarowego do wszelkich miejsc, jakie tego potrzebują. Metoda ta określana jest inaczej centralnym smarowaniem. Cała obsługa przy tych systemach potrzebuje jedynie uzupełnienia pojemnika na smar co pewien czas oraz kontrolowania czy są jakieś sygnały o błędach. Dzięki podobnej czynnościom kontrolnym można robić korekty i na przykład regulować ilość substancji smarującej. Dzisiaj niejednokrotnie starsze systemy smarujące zamienia się na takie centralne, ponieważ w przypadku starych, części szybciej się zużywają, a może być brak zamiennych elementów. Systemy automatyczne montowane są również coraz częściej w nowych sprzętach i zanosi się na to, że niedługo będzie to jedyny aktualny sposób aplikowania smaru do urządzeń różnego  typu.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.