Tajemnica budowy maszyn i urządzeń.

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: interface1

Czytano: 498 razy | Kategoria: Przemysł | Ilość słów: 367 | Data: 19.11.12 | 0 komentarzyW życiu towarzyszy nam wiele urządzeń, nad budową których wcale się nie zastanawiamy. Cieszymy się, że usprawniają pracę, dostarczają przyjemności i oszczędzają nasze nerwy i cenny czas.


Większość z tych urządzeń, maszyn czy narzędzi działa w oparciu o rozmaite przekładnie, których celem jest przenoszenie kierunku ruchu, zmiana jego płaszczyzny lub natężenia. Dzięki przekładniom otwiera się nasza brama, podnosi dźwig i działają wycieraczki oraz lusterka w samochodzie.

Ogromną ilość zastosowań posiadają przekładnie ślimakowe, które składają się z dwóch podstawowych elementów, czyli ślimaka i ślimacznicy. Nazwa ślimaka została przypisana wirnikowi śrubowemu o trapezowym gwincie. Zazwyczaj wykonany jest on z hartowanej stali. Ślimacznica to nic innego, jak koło zębate o specjalnym przekroju, które napędza ślimaka. Tego typu przekładnie doskonale się sprawdzają, kiedy przenoszona jest duża siła uderzeniowa, czyli w dźwigach i rozmaitych bramach.

Uniwersalne przekładnie ślimakowe są przeznaczone do redukcji obrotów urządzenia napędzającego do wartości wejściowych obrotów maszyny roboczej przy zachowaniu stałej wartości przełożenia.
Przekładnie te są przeznaczone do bezpośredniego połączenia urządzenia napędzającego z napędzanym, najczęściej przy pomocy sprężystych sprzęgieł wałkowych. Znajdują one szerokie zastosowanie.
Przekładnie zostały zaprojektowane jako uniwersalne i modułowe. Można je eksploatować w różnych położeniach roboczych, dzięki odpowiednio ukształtowanym cokołom rozmieszczonym w obudowie przekładni.

Przekładnie ślimakowe posiadają właściwość samohamowania. Ponieważ ich ruch w dużej mierze opiera się o tarcie, więc samohamowanie może być tak samo ich zaletą, jak i wadą przy zbyt dużym tarciu i złym smarowaniu. Nie mniej stanowią one wyjątkowy wynalazek, wart uwagi producentów specjalistycznego sprzętu, maszyn oraz urządzeń. Są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, a szeroki wachlarz zastosowań czyni je w wielu sytuacjach niezastąpionymi. Oszczędzają nasze stawy i mięśnie, przyspieszają pracę i zastępują w wielu codziennych czynnościach, które wieki temu sprawiały niemały kłopot.

Warto czasem przysiąść i zastanowić się: co byśmy dzisiaj zrobili bez specjalistycznych maszyn, urzadzeń czy narzędzi. Jak bardzo trudno byłoby nam wykonywać nawet najprostrze prace i o ile nasze codzienne życie byłobo trudniejsze.Podpis

Maszyny i urządzenia.


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.