Transport międzynarodowy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Jagoda P

Czytano: 643 razy | Kategoria: Transport i logistyka | Ilość słów: 338 | Data: 05.06.13 | 48 komentarzyTransport najogólniej mówiąc jest przemieszczaniem osób lub towarów, rzeczy wzdłuż określonej trasy najczęściej za pomocą środka transportu. Transport międzynarodowy jest ważną częścią gospodarki obejmującą ogół działań i środków związanych z przewozami zagranicznymi, ściśle łączy się z handlem międzynarodowym.


Transport międzynarodowy rzeczy polega na odpłatnym świadczeniu usług dotyczących przemieszczania towaru, ale także jego magazynowania, przeładunku, pakowania. Z kolei transport międzynarodowy osób polega  na odpłatnym przewozie przez firmę transportową osób z punktu A do punktu B. Oby dwa rodzaje transportu międzynarodowego możemy podzielić ze względu na sposób przemieszczania towaru lub osób:

- transport morski

- transport powietrzny (lotniczy)

- transport drogowy samochodowy

- transport drogowy kolejowy

Transport morski obsługuje około 65% transportu światowego rzeczy. Jest on najbardziej opłacalny w przypadku dużych odległości, ale też pochłaniający sporo czasu. Pozwala na przewóz dużej ilości ładunku.

Transport lotniczy jest bardziej popularny w przypadku przemieszczania się ludzi, niż towarów na dalekie odległości, ze względu na jego małą ładowność. Jego największą zaletą jest szybkość, a wadą są koszty transportu.

Transport kolejowy jest efektywnym sposobem przemieszczania rzeczy i ludzi, gdyż jest stosunkowo tani i szybki. Ograniczeniem dla niego są jednak naturalne bariery w postaci gór czy mórz. Dodatkowo zarówno przewóz osób i ludzi jest opłacalny w przypadku ich dużej ilości i częstotliwości kursów.

Transport drogowy jest popularnym gałęzią transportu międzynarodowego. Dzięki najlepiej ze wszystkich rozbudowanej sieci dróg, pozwala na wykonywanie usług przewozowych „od drzwi do drzwi”. Jest jednak energochłonny oraz ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.  W przypadku międzynarodowego transportu drogowy jest mało wydajny ze względu na ładowność wykorzystywanym w nim środków transportu czyli samochodów ciężarowych, ciągników z naczepami i innych. Z drugiej jednak strony jest stosunkowo tani i elastyczny, pozwala na dowóz towarów do niedostępnych przez inne gałęzie transportu miejsc. Dodatkowo jego zaletą jest częstotliwość kursów, najkorzystniejsza ze wszystkich środków transportu dostępność w czasie. Jako jedyny ze wszystkich rodzajów transportu nie musi wiązać się z przeładunkiem.
Podpis

Jagoda P


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.