Zastosowanie wolframu -pierwiastka chemicznego

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 471 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 316 | Data: 16.04.14 | 0 komentarzyW budownictwie ukształtowało się bardzo dużo różnych technik spawania. W pierwszej kolejności należny wspomnieć o podziale na spawarki inwertorowe i transformatorowe. Nowe rozwiązania nie tylko umożliwiły zmniejszenie urządzenia, ale także je usprawnić.


Zmodernizowane narzędzia inwertorowe również zostały podzielone na szczegółowe urządzenia. W związku z tym w sprzedaży możemy kupić spawarki TIG, MIG, albo MMA. Większa część z nich przeznaczona jest do spawania różnych rodzajów metali, aczkolwiek w związku ze swoją konstrukcją mają indywidualne cechy. Warte uwagi są spawarki TIG, które w przeciwieństwie od swoich siostrzanych metod, stosują w trakcie spawania elektrodę wolframową. Mieści się ona w grupie elektrod nietopliwych, a tworzywo, z którego jest zrobiona wyraźnie upraszcza proces spawania. Wolfram to pierwiastek chemiczny, który pochodzi od wolframitu – minerału pozyskiwanego ze skorupy ziemskiej. W wyniku łatwości w obróbce oraz możliwość stania się nadprzewodnikiem, znajduje olbrzymie zastosowanie nie tylko w spawarkach TIG. Równocześnie ze stopów wolframu można przygotować elektrody lamp elektronowych oraz rentgenowskich. Za sprawą swojej twardości, węglik wolframu wykorzystuje się do wyrobu produktów ściernych i rdzeni podkalibrowych pocisków przeciwpancernych oraz kompozytowych pocisków pełnokalibrowych. Bardzo łatwo można zauważyć, sam pierwiastek używany jest w wielu dziedzinach i tak naprawdę, w każdym sektorze przemysłu odnajdzie swoje zastosowanie.

Ponadto inżynierom, zajmującym się modernizacją technik oraz metod spawania, udało się wyodrębnić kilka typów elektrod wolframowych. Dla łatwiejszego ich rozróżnienia, elektrodom tym przyporządkowano określone kolory. Do najważniejszych i najczęściej stosowanych zaliczamy:

  • czysty wolfram (zielony)
  • torowany (czerwony)
  • cerowy (szary)
  • lantanowany (złoty)
  • cyrkonowy (biały)

Każdy z wymienionych typów elektrod przeznaczony jest do innego gatunku spawanego tworzywa, a co się z tym wiąże posiada inny skład chemiczny. Jak widać, nie tylko zastosowanie wolframu jest obszerne, ale również samej elektrody zrobionej z tego pierwiastka. Aczkolwiek zdecydowanie większość ludzi wolfram zna z zastosowania go w elektrodach spawarki TIG, niż jako składnik pocisków wojskowych.
Podpis

Natali@


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.