Pierwsze akwarium i co warto wiedzieć

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: instalgren1

Czytano: 721 razy | Kategoria: Akwarystyka | Ilość słów: 1159 | Data: 05.06.13 | 0 komentarzyNa początkującego akwarystę czeka wiele pułapek i wiele pytań, na które musi sobie odpowiedzieć zanim faktycznie stworzy swoje pierwsze akwarium. Postaram się nieco przybliżyć temat i podpowiedzieć od czego i jak zacząć.


Na samym początku najważniejszą decyzją będzie to czy chcemy posiadać w swoim akwarium rybki słodkowodne czy morskie. Od tej decyzji zależy praktycznie wszystko co będziemy musieli przygotować potem. Dla początkujących akwarystów lepszym wyjściem jest na pewno wybór rybek słodkowodnych gdyż utrzymanie odpowiednich warunków dla ryb morskich może być na początek zbyt trudne ze względu na brak wiedzy i doświadczenia. W dalszej części artykułu skupię się właśnie na akwarium z wodą słodką, a w zakończeniu wskażę różnice przy wodzie słonej.

Aby zacząć przygodę z akwarystyką jest nam oczywiście potrzebne akwarium :) Wybór uzależniony będzie od posiadanego przez nas miejsca i tego jak dużo rybek będziemy chcieli mieć. Optymalne będzie akwarium o pojemności 100l gdyż nie jest ani małe ani zbyt duże. Najlepiej ustawić je na stoliku czy innym podwyższeniu gdyż ułatwi to późniejsze jego czyszczenie. Kolejną czynnością będzie przygotowanie dna. Wbrew pozorom jest to czynność ważna ze względu na rośliny, które później będą tam posadzone. Stosowane przeze mnie rozwiązanie to wysypanie dna wypalonym w piecu piaskiem. Dlaczego wypalonym? Gdyż temperatura zabija bakterie i zarazki, które mogą szkodzić naszym rybom. Na piasek wysypujemy warstwę żwirku też wcześniej wypalonego lub kupionego w sklepie akwarystycznym. Żwirek nie pozwoli na wypłukiwanie piasku i będzie trzymał go w jednym miejscu. Do tak przygotowanego podłoża można posadzić rośliny wodne, które dzięki niemu będą miały odpowiednie podłoże aby rosnąć i przede wszystkim nie będą pływały luźno po całym akwarium. Ostatnim elementem przygotowań będą dodatkowe dekoracje. Może to być kupiony w sklepie akwarystycznym zamek czy skała ale można również samemu wykonać jakąś konstrukcję z kamieni. Tu jednak podobnie jak z piaskiem czy żwirkiem najlepiej wcześniej je wypalić. Dla początkującego akwarysty lepsze wyjście to zakup gotowych dekoracji. Podwodna jaskinia może jednak poza funkcją dekoracyjną spełniać także rolę bardziej praktyczną czyli być schronieniem dla pewnych gatunków ryb. Jest ona czasem wręcz niezbędna.

Po tak przeprowadzonych przygotowaniach i wyposażeniu we wszystko naszego akwarium pora na wodę. Wypełnione akwarium powinno postać przynajmniej 24 godziny aby chlor odparował, a sama woda ustała się gdyż wlewając ją do akwarium nie unikniemy wypłukania odrobiny piasku czy żwirku. Trzeba też wyrównać dno tak aby żwirek przykrywał piasek i nie było dziur. Kiedy woda już sie ustoi i chlor się ulotni można wpuszczać nasze rybki. Te jednak poza wodą potrzebują do życia także jeszcze innych czynników dlatego konieczne jest dodatkowe wyposażenie naszego zbiornika. Niezbędną rzeczą będzie filtr, który czyści wodę ale także ją dotlenia. Przy dużym akwarium dobrze spisują się filtry kaskadowe ale przeszkadzać może nam ciągle lejąca się woda. Druga opcja to filtr zanurzany pod wodą, który jest cichszy. Przy zakupie warto poradzić się sprzedawcy podając wielkość naszego zbiornika gdyż za mały filtr będzie niewydajny. Drugą niezbędną rzeczą jest grzałka. Rybki potrzebują odpowiedniej temperatury wody aby żyć. Sama grzałka jednak zagotowałaby nam wodę i nasze rybki dlatego potrzebny będzie także termostat do któego podłączamy naszą grzałkę, umieszczamy w wodzie czujnik, ustawiamy odpowiednią temperaturę i mamy problem z głowy gdyż grzałka w odpowiednim momencie sama się wyłączy. Trzecią rzeczą w którą warto zainwestować jest oświetlenie. Nie jest ono niezbędne ale pozwala utrzymać rybkom prawidłowy cykl dnia i nocy. 

Po zaopatrzeniu się w wszystkie wyżej wymienione akcesoria pora na żywy inwentarz. Dobór rybek wbrew pozorom nie jest taki łatwy gdyż kierując się tym czy rybka jest ładna czy nie możemy popełnić duży błąd. Dlaczego? Dlatego, że niektóre rybki są łągodne i te najczęściej żywią się suchą karmą ale są i rybki agresywne czy wręcz drapieżne i te mogą nawet zjadać inne rybki. Do ryb agresywnych na pewno zalicza się wszelkie pielęgnice. Jeżeli zdecydujemy się na ten typ rybek wszystkie powinny być z tej grupy. W każdym sklepie zoologicznym sprzedawca powinien być w stanie powiedzieć nam jaka rybka jest jaka. Mimo to przed zakupem można zaopatrzyć się w książkę o rybkach i samemu doczytać jakie rybki są jakie i dobrać sobie te, które kupimy i wpuścimy do naszego akwarium. Rybki drapieżne potrzebują żywej karmy, która powoduje większe zanieczyszczenie akwarium, a co za tym idzie powoduje konieczność częstszego czyszczenia. Może to mieć znaczenie ze względu na np. brak czasu więc od razu można odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy rybki łagodne czy bardziej agresywne. 

Kiedy już wybierzemy rybki warto zastanowić się nad innymi lokatorami w naszym akwarium. Oczywiście glonojad zawsze będzie trafioną inwestycją jednak opcji jest o wiele więcej. Ciekawą opcją są ślimaki. Przypominają muszlami znane wszystkim winniczki ale żyją pod wodą zaczerpując powietrze tylko raz na jakiś czas i świetnie czyszczą nasze akwarium z odpadków. Kilka takich ślimaczków pozwala wydłużyć okres pomiędzy poszczególnymi wymianami wody o nawet miesiąc. Warto także wyposażyć się w specjalne środki chemiczne poprawiające jakość wody i zdrowie ryb. Są to witaminy, środki zapobiegające tworzeniu się glonów, odkażające i zapobiegające chorobom i wiele innych. Nie są one drogie i używa się ich sporadycznie.

Wszystkie wyżej wymienione kroki i zagadnienia to już chyba wszystko co najważniejsze dla początkującego akwarysty. Myślę, że powinno to znacznie ułatwić start z tym jakże ciekawym hobby i dobrać wszystko tak żeby uniknąć najczęstszych błędów nowicjusza. Na koniec kilka słów o różnicach w przypadku akwarium słonowodnego. Podstawową różnicą oczywiście jest to, że musimy zasolić wodę. Nie jest to jednak takie łatwe gdyż zasolenie nie może być ani za małe ani za duże. Jest to więc kolejny czynnik którego trzeba pilnować. Ponadto ryby morskie wymagają także odpowiedniego pokarmu. Jakby nie patrząc koszty są o wiele większe. Potrzebny jest inny filtr żeby nie uległ zniszczeniu przez sól itd. Jeżeli mamy już doświadczenie i finanse to możemy takie akwarium założyć gdyż i ryby są bardzo ciekawe jednak podstawowym kryterium jest czas - jeżeli nie mamy go za wiele lepiej sobie odpuścić gdyż wymaga większego wkładu pracy i nadzoru niż akwarium tradycyjne.

Mam nadzieję, że tym artykułem uda mi się zachęcić tych niezdecydowanych do tego jakże pięknego hobby dającego sporo satysfakcji i radości.
Podpis

Instal Greń - instalacje grzewcze i sanitarne


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.