Prętnik karłowaty. Doskonała rybka dla początkującego akwarysty

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Paq

Czytano: 1562 razy | Kategoria: Akwarystyka | Ilość słów: 396 | Data: 08.07.12 | 0 komentarzyPrętnik karłowaty (łac. Trichogaster lalius) to jedna z niewielu ryb akwariowych, którą można polecić początkującym akwarystom. Pozornie mało popularny gatunek jest dobrą alternatywą dla chociażby gupika, mieczyka zielonego czy danio pręgowanego.


pretnikkarlowatyrybka.jpgPrętnik to wdzięczny mieszkaniec słodkowodnych akwariów, a dzięki bogatemu zapleczu literackiemu w kraju, jego domową hodowlą może zająć się nawet niewykwalifikowany hobbysta.

Sprowadzony do Europy w drugiej połowie XIX wieku prętnik w środowisku naturalnym zamieszkuje stojące lub wolno płynące wody na terenie Azji Południowej, a w tym m.in. rozlewiska, jeziora, stawy, a nawet dorzecza rzek oraz mokradła. Dziś spotkać go można także na terenie USA, Tajwanu oraz wyspie Bornego, ponieważ był tak skutecznie introdukowany.

Prętniki to dorastające do 5-6 cm długości rybki akwariowe o dość charakterystycznej budowie. Ich ciała są bocznie spłaszczone, w przekroju przypominają kurze jajo. Na płetwy: grzbietową, odbytową i piersiową składa się od kilku do kilkunastu twardych i miękkich promieni, które łatwo dostrzec szczególnie podczas potencjalnej sytuacji zagrożenia życia ryby. Warto zaznaczyć, że prętnik posiada odpowiednie dla swojej rodziny (tj. guramiowatych) kilkucentymetrowe płetwy brzuszne, które zostały przekształcone w tzw. nitki czuciowe.

Na rynku akwaryści wyróżniają kilka odmian prętnika karłowatego. Najpopularniejszymi są: czerwona (błędnie mylona z pomarańczową), a także niebieska i złota, chociaż dane statystyczne potwierdzają, że na całym świecie jest już kilkadziesiąt różnych modyfikacji kolorsytycznych tej rybki akwariowej.

Domowa hodowla prętnika karłowatego nie sprawia specjalnych trudności i jest na ogół polecana także początkującym akwarystom. Gatunek ten jest uważany za bardzo towarzyski i przy tym dość płochliwy, co nietrudno zauważyć podczas jakichkolwiek ingerencji ze strony hobbysty w ich środowisko, np. podczas regularnych podmian wody. Rybki te dobrze hodować w niewielkich grupach lub parami, chociaż sprawnie radzą sobie także z samotnością. Uwielbiają przy tym akwaria dobrze oświetlone, w których zajmują górną oraz środkową strefę.

Prętniki wymagają jednak odpowiedniej obsady roślinnej i tutaj należy wymienić chociażby zwartkę, kabombę karolińską, onowodka lub limnofilię. Powierzchnię wody należy częściowo przykryć gatunkami pływającymi (w tym m.in. pistią rozetkową lub rzęsą drobną) tak, aby miejscowo rzucały cień.

Woda w akwarium z prętnikami wymaga regularnych podmian, utrzymywania stałej temperatury na poziomie przynajmniej 22 °C oraz dobrego napowietrzania przez całą dobę, ponieważ rybki te są dość wrażliwe na związki azotu.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.