Lustrzanka i co dalej?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: jacekjot

Czytano: 440 razy | Kategoria: Fotografia | Ilość słów: 429 | Data: 14.01.15 | 0 komentarzyKupiliśmy swoją pierwszą lustrzankę, powoli wkraczamy w świat fotografii. Dopiero teraz okazuje się, że to dopiero początek wydatków. Oto najpotrzebniejsze akcesoria do aparatów z lustrem.


 

Pokrowiec

Po pierwsze zadbajmy o sam sprzęt. Z lustrzankami cyfrowymi trzeba obchodzić się dosyć ostrożnie. Chronić przed wilgocią i kurzem. Dlatego warto zainwestować nieco środków w solidny pokrowiec, torbę na sprzęt czy specjalny plecak. Warto kupić nieco większą torbę, tak, by było miejsca jeszcze na dodatkowe akcesoria, obiekty itd. Przy okazji można pomyśleć o ochronce na aparat chroniącym sprzęt w trakcie robienia zdjęć w deszczu, a także specjalną folię na ekran LCD, która uchroni go przed porysowaniami.

 

Akcesoria zapasowe

Druga sprawa to zapasowe akcesoria, czyli takie które mogą ulec zużyciu, lub zepsuciu. Kilka kompletów akumulatorów (ze względu na sporą cenę, można kupić zamienniki – pod warunkiem, że nie są to akumulatory niesprawdzone). Kolejną ważną rzeczą jest karta SD. Oczywiście można posiadać jedną kartę o dużej pojemności, ale lepiej kupić dwie o mniejszej, dzięki czemu, w razie awarii jednej karty, zawsze mamy zapas.

 

Monopod / statyw

Przejdźmy do bardziej zaawansowanych pomocy. Jeśli chcemy robić zdjęcia w słabym oświetleniu, będziemy musieli w końcu zakupić jakiś statyw. Przy czasach naświetlania większych niż kilka sekund, nie jesteśmy w stanie zapewnić aparatowi stabilnego ujęcia z ręki. Dobry statyw kosztuje, ale jeśli myślimy o robieniu dobrych nocnych zdjęć, nie jesteśmy w stanie przeskoczyć tej inwestycji. Niestety tanie statywy rzadko zagwarantują nam solidne oparcie, więcej stracimy nerwów, niż nacieszymy się z fotografowania. Krótsze czasy naświetlania, w okolicy sekundy można realizować przy pomocy monopodu. To drążek, który zapewnia stabilizację w pionie. Jego zaletą jest o wiele mniejsza masa i rozmiary.

 

Obiektywy i filtry

Do akcesoriów dodatkowych, lecz z początku opcjonalnych – chyba że zakupiliśmy sam korpus lustrzanki (body), są obiektywy. Na początek jeden obiektyw wystarczy, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i prędko będziemy pragnęli kupić lepszy, jaśniejszy obiektyw, lub z lepszym powiększeniem czy innymi dodatkowymi cechami (np. obiektyw szerokątny tzw. „rybie oko”). Do każdego z obiektywu dobrze od razu dokupić filtr UV, którego główną rola obecnie jest ochrona obiektywu przed porysowaniem. Nie jest to wszakże jedyny rodzaj filtrów, ale ten jest właściwy na początek. Dopiero po jakimś czasem pomyślimy nad filtrami polaryzacyjnymi czy połówkowymi.

 

Najważniejsze jest jednak, abyśmy nabyli jak najwięcej serca do fotografii i nie zrażali się początkowymi niepowodzeniami. Motywacja, choć darmowa, jest najtrudniejsza do utrzymania.

 

 

 

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.