Klatki dla chomików

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: wolfik

Czytano: 626 razy | Kategoria: Hodowle | Ilość słów: 339 | Data: 17.11.12 | 0 komentarzyWielu miłośników świata zwierzęcego ma szczególną słabość do chomików. W naszym kraju hodowla chomików cieszy się wielkim zainteresowaniem.


W tego typu hodowlach amatorskich przy niewielkiej liczbie chomików, warto zadbać o to, by każdy chomik miał oddzielne mieszkanko. Warto wówczas zdecydować się na klatki dla chomików, które są najbardziej popularnym miejscem zamieszkania gryzoni. W sytuacji, kiedy hodowca nie dysponuje sporą powierzchnią na umieszczenie większej ilości klatek, warto pomyśleć o klatkach zbiorowych. Decydując się na klatki dla chomików zbiorowe musimy poznać podstawowe zasady dobierania współlokatorów.

Sposobów jest kilka. Możemy umieść młode chomiki z jednego miotu w jednej klatce. Aby jednak uniknąć zbiorowej kopulacji musimy w odpowiednim momencie je właściwie rozdzielić. Drugim sposobem jest umieszczenie w jednej klatce samych samców, w drugiej – samic. Hodowcy, którzy postawili na zbiorowe klatki dla chomików, muszą stale obserwować zachowania swoich zwierząt. Wiele chomików ceni sobie samotność i spokój, o czym każdy hodowca powinien wiedzieć. Zdaniem hodowców, nie należy łączyć razem kilku samców. Takie połączenie może spowodować konflikty między chomikami. W hodowlach, gdzie znajdują się łączone klatki, należy posiadać kilka odrębnych klatek dla samiczek, które w okresie porodu i wychowywania powinny zostać same z młodymi.

Obecność w takich klatkach innych chomików często doprowadza do porzucania osesków, a nawet do pożarcia ich przez rodzicielkę. Zapłodniona samica nie może znajdować się w jednej klatce z samcem. Powinna być rozdzielona od samca, z chwilą zapłodnienia. Musimy to zrobić, by uniknąć ponownego zapłodnienia tuż po porodzie. Matka może zostać sama z młodymi samiczkami, natomiast nie wolno doprowadzać do przebywania matki z młodymi samcami. Sytuacja taka może doprowadzić do chowu wsobnego. W zasadzie odradza się umieszczanie większej ilości chomików w jednej klatce. Kiedy jednak musimy na tym przystać, zadbajmy o ich właściwe łączenie oraz nagminną obserwację stosunków panujących między nimi. Hodowla chomików, w klatkach łączonych, wymaga od hodowcy pełnego zaangażowania i czujności.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.