Decoupage – sposób na nudę

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 443 razy | Kategoria: Inne | Ilość słów: 349 | Data: 17.05.14 | 0 komentarzyOkreślenie decoupage pochodzi z języka francuskiego, a oznacza technikę zdobniczą polegającą na tworzeniu kompozycji z papierowych wzorów naklejanych na odpowiednio przygotowanej powierzchni, szklanej, metalowej, drewnianej, ceramicznej, tekturowej lub innej.


 Naklejane motywy graficzne są wycinane bądź wyrywane z różnego rodzaju papieru, na przykład serwetek lub gotowych papierów do decoupage, które obecnie są dostępne w sprzedaży. Wywodząca się ze starożytnych Chin technika zdobienia przy pomocy naklejania papierowych wzorów, przeżywa dzisiaj drugą młodość i jest nie tylko znakomitym sposobem spędzania wolnego czasu, ale również przynosi konkretne efekty w postaci pięknie ozdobionych przedmiotów codziennego użytku, które w ten sposób zyskują nowy blask.

Jest to zajęcie odpowiednie dla każdego, wymaga jedynie nieco cierpliwości i staranności, daje natomiast okazję do puszczenia wodzy fantazji oraz zamiłowań estetycznych i przynosi ogromną satysfakcję wykonawcy. Trzeba jedynie znaleźć przedmiot, który chcemy upiększyć i właściwy wzór. Powierzchnia wazonika, kubka, butelki, doniczki czy talerzyka powinna być najpierw umyta, wygładzona i odtłuszczona. Następnie wskazane jest pomalować ją farbą podkładową, aby wzór dobrze się trzymał. Papier do nakładania należy wcześniej zmoczyć, aby stracił sztywność (nie trzeba tego robić z serwetkami), następnie powierzchnię posmarować specjalnym klejem do decoupage bądź rozcieńczonym wikolem i nałożyć wzór usuwając spod spodu pęcherzyki powietrza.

Jest to najprostszy sposób ozdabiania metodą decoupage, polecany zwłaszcza dla osób początkujących. Doświadczeni w tej technice stosują rozmaite, niekiedy bardzo wyszukane metody uzyskując na przykład efekt wielobarwnego cieniowania, imitacji drewna, skóry, metalu, spękanej powierzchni, postarzania, a nawet wzoru trójwymiarowego. Oczywiście tego rodzaju zadziwiające rezultaty można osiągnąć dopiero po pewnym czasie albo dochodząc do nich samemu, metodą prób i błędów, albo decydując się na kurs czy warsztaty z tej dziedziny. Wiele pożytecznych wskazówek można znaleźć w internecie, podobnie jak fotografie ilustrujące, jakie cuda można wykonać techniką decoupage. Dla wszystkich osób, które posiadają minimum zdolności manualnych i dużo czasu do zagospodarowania, jest to z pewnością znakomity sposób na zabicie nudy.
Podpis

Chcesz zacząć przygodę z decoupage? Kup zestaw dla początkujących na Decobazaar.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.