Historia kalendarzy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Szczotka

Czytano: 557 razy | Kategoria: Inne | Ilość słów: 290 | Data: 31.05.13 | 0 komentarzyKalendarz to przedmiot, którego często używamy codziennie. W formie notesu wkładamy do torby, kalendarz trójdzielny wieszamy nad biurkiem. Ułatwia życie, pomaga się zorganizować. Niektóre pokazują tylko daty, inne również informują kto ma w danym dniu imieniny.


Najbardziej znanym kalendarzem jest kalendarz gregoriański – jest on używany powszechnie prawie na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, do użytku wprowadził go papież Grzegorz XIII w 1582 roku. To kalendarz słoneczny, który powstał jako zreformowany kalendarz juliański, który spóźniał się o jeden dzień raz na 128 lat. Gregoriański też się spóźnia, ale tylko o jeden dzień i to raz na 3000 lat. Reforma papieża przyczyniła się do tego, iż ludzie zaczęli oszczędzać czas. Wcześniejszy kalendarz julianowski został opracowany przez egipskiego astronoma Sosygensa. Po upadku imperium korzystano z niego również w Polsce do 1582 roku.W niektórych krajach wciąż jednak stosuje się kalendarz julianowski – tam, gdzie obowiązuje obrządek wychodni, Grekokatolicy obchodzą więc święta później – dopiero 7 stycznia. Zazwyczaj to władcy wyznaczali rytm dnia poddanych. Nieco inny charakter ma kalendarz Majów, który zawiera słynna przepowiednię końca świata.

609_3544882_1.JPG

 Różnorodne kalendarze

Pierwszy kalendarz wymyślili Egipcjanie. Wydaje się, iż pragnienie określenia czasu i jego kontroli, towarzyszyło ludziom od początku. Dzisiaj forma kalendarza jest zmienna – wieszamy je na ścianie, by od czasu do czasu zerkać na datę lub skrupulatnie notujemy w nich godzinę i miejsce spotkania. To przydatny gadżet, który doceniają zarówno panie, jak i mężczyźni. Wiele osób wybiera ten przedmiot na prezent – z nadzieją, że obdarowany będzie miał coś praktycznego. Kalendarz trójdzielny bywa tematyczny. Wiele z nich wzbogaconych jest o piękne zdjęcia, inne posiadają motta czy cytaty wielkich ludzi. Coraz popularniejsza stają się kalendarze ścienne spersonalizowane – można drukować takie, które będą posiadały rodzinne zdjęcia. Zdaje się, że kalendarze nie wyjdą z mody.

 
Podpis

Zorganizowana


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.