Lornetka - jaką wybrać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: berszi

Czytano: 476 razy | Kategoria: Inne | Ilość słów: 324 | Data: 13.01.14 | 0 komentarzyLornetka jest to sprzęt, który dzięki dwóm lunetom pozwala na obserwację obiektów lub rzeczy w dużej odległości od nas. Nie wszystko da się obejrzeć z bliska, tym bardziej jeśli odległość jest zbyt duża.


Dzięki lornetce będziesz miał możliwości zobaczenia wszystkiego tak, jakbyś był blisko tego. Jeżeli chcesz zakupić lornetkę, to musisz wcześniej się dobrze zapoznać z pewnymi jego parametrami, które mają wpływ na jakość oglądanego obrazu. Ważne więc są powiększenia, pola widzenia, średnice obiektywu, czy też odstęp źrenic. To one będą wpływać na komfort użytkowania lornetki.

Wiadomo, ze im więcej się wyda pieniędzy na lornetkę, tym będzie ona lepsza, jednak czy amatorowi jest potrzebny najwyższy i najlepszy model lornetki? Nie. Dlatego najważniejsze jest określenie do czego będzie potrzebna ta lornetka, jakie będzie jej zastosowanie. Każda będzie się od siebie znacznie różnić. Turysta najczęściej będzie jej używał na wycieczkach górskich, astrolodzy do oglądania nieba, a w wieżach kontrolnych używają do oceny lotu samolotu.


Jedna z ważniejszych cech lornetek jest jej wodoszczelność. Jeśli chcemy kupić dobrą lornetkę, to musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Pewnie nie jeden raz będzie potrzeba oglądania czegoś podczas deszczu. Nie tylko to jest powodem do zakupu wodoodpornej lornetki. Kiedy zdarzy się, ze w lornetce zgromadzi się wilgoć to nie szkła nie będą zaparowane.

Zapewne wiele osób przy wyborze lornetki zastanawiało się co oznaczają „x” w nazwach produktów. Otóż ta litera zawsze znajduje się po i przed liczba. Pierwsza cyfra oznacza krotność powiększenia, czyli to ile razy da się powiększyć widziany przedmiot. Liczba za „x” oznacza średnice obiektywu. Powiększenie to kluczowy punkt wyboru lornetki. Warto jednak wiedzieć, ze nie do końca jest tak, ze im większe powiększenie, tym lepiej. Wszystko przez to, ze im większe powiększenie tym bardziej odczuwalne są wszelkie drgania rak czy oddech. Standardowym przybliżeniem powinno być 12x. Lornetki z większymi przybliżeniami powinny być umieszczone na statywach.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.