Uchwycić głos, czyli wybieramy dyktafon

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: jacekjot

Czytano: 557 razy | Kategoria: Inne | Ilość słów: 442 | Data: 09.11.14 | 0 komentarzyDyktafon to bardzo przydatna rzecz, jeśli potrzebujemy nagrywać często np. różne rozmowy. Kiedyś wysoko specjalistyczne i drogie urządzenia - dziś kosztują niewiele. Jaki dyktafon wybrać?


 

Dyktafon choć niedrogie urządzenie, nie należy do najpopularniejszych urządzeń. Mimo że nie są to drogie urządzenia, często rezygnuje się z ich kupna, sądząc, że wystarczą w zupełności dyktafony wbudowane w smartfony. Tymczasem rzadko w którym telefonie możemy liczyć na dobrą jakość nagranego dźwięku.

 

Po co Ci dyktafon?

Dyktafon oczywiście służy nagrywaniu szczególnie rozmów, czy będzie to wywiad, spotkanie autorskie czy uczelniany wykład, dyktafon świetnie spełni powierzoną mu funkcję. Tak naprawdę urządzenie to może mieć wiele innych zastosowań, od szpiegowania sąsiadów po uwiecznianie swoich przemyśleń niczym agent Cooper z kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks”.

 

Jakie parametry?

Niegdyś jedynymi dyktafonami były charakterystyczne urządzenia na mini-kasety magnetofonowe, obecnie niemalże nie pozostało po nich śladu. Dyktafony cyfrowe przejęły rynek, są mniejsze, wygodniejsze, oferują lepszą jakość dźwięku oraz, co najważniejsze możliwość nagrywania o wiele dłuższych plików dźwięków. Prześledźmy zatem pokrótce istotne parametry współczesnych dyktafonów. Po pierwsze pojemność. Przeważnie dyktafony posiadają własną wewnętrzną pamięć – w tym wypadku 2-4GB jest bardzo zadowalająca. Do tego jednak należałoby dołożyć kartę pamięci zewnętrznej np. microSD, brak obsługi takowej jest dużym minusem. Druga istotna sprawa – zasilanie, najlepiej, gdy dyktafon jest zasilany z ogólnodostępnych baterii AAA, jakkolwiek wybierajmy taki, który wytrzymuje więcej niż kilka godzin na jednym komplecie baterii. Kolejna sprawa – regulacja czułości mikrofonu, bez niej nie ma mowy o dobrej rejestracji dźwięku, wbudowany limiter i automatyczne dostrojenie czułości jest funkcjami z lepszych dyktafonów, funkcjami, o które warto się pokusić – podobnie jak filtr dolnoprzepustowy, który wycina niepotrzebne dźwięki, np. podmuch wiatru.

 

Dyktafon czy rejestrator dźwięku?

W istocie obydwa te urządzenia nie różnią się specjalnie między sobą, co do samej filozofii. Rejestrator dźwięku jednak przeznaczony jest dla bardziej wymagającego użytkownika, takiego, którego interesuje jak najwyższa jakość. Są to różnego rodzaju muzycy, ale również realizatorzy dźwięku, kamerzyści. Oczywiście, w zamian za lepsze parametru zapisu musimy też więcej zapłacić, przeważnie najdroższe dyktafony wyznaczają też najniższą cenę rejestratorów. Jest jeszcze jedna różnica. O ile w dyktafonach ważna jest dyskrecja i małe rozmiary, o tyle takich ograniczeń nie ma w przypadku rejestratorów dźwięków, co pozwala zastosować o wiele większe i lepsze jakościowo mikrofony.

 

 

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.