Co nam zostało po pop-arcie?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Oszka

Czytano: 402 razy | Kategoria: Rozrywka | Ilość słów: 306 | Data: 30.10.12 | 0 komentarzyPop-art to znany kierunkiem w sztuce. Nawet jeśli nazwa nic nam nie mówi, z pewnością znamy postać Andy' ego Warhola lub jego obrazy – puszkę zupy lub poczwórny kolorowy portret Marylin Monroe.


Pop-art jako prąd w sztuce pojawił się po II wojnie światowej. Sam termin został po raz pierwszy użyty przez Lawrence'a Allowaya, angielskiego krytyka sztuki w 1952 roku. Słowem tym krytyk opisał obrazy przedstawiające powojenny konsumpcjonizm.

 

Na ukształtowanie pop-artu znaczy wpływ miała materialna sytuacja zachodniej cywilizacji. Po wojnie nastały czasy konsumpcji i nastawienia na dobra materialne, których tak brakowało podczas surowych lat wojny. Pop-art wykorzystywał mechanizmy reklamy, czerpał z surrealizmu i naturalizmu, łącząc cechy obu kierunków. Przede wszystkim wzorował się na kulturze masowej, jednocześnie ją kształtując – dlatego też nazywany jest sztuką popularną.

 

Najpopularniejszym artystą pop-aru był Andy Warhol. Ten amerykański malarz na swoich płótnach przedstawiał zwłaszcza przedmioty codziennego użytku m.in. puszki, buty, broszki, czy pudełka. Bohaterami jego obrazów byli też sławni ludzie, wpisujący się w kulturę masową, tacy jak np. Elvis Presley czy Marlon Brando oraz piękne kobiety pokroju Marylin Monroe lub Elizabeth Taylor. Obecnie wszystkie dzieła Warhola funkcjonują w obiegu jako reprodukcje i plakaty. Ich oryginały można zobaczyć w The Andy Warhol Museum znajdującym się w Pensylwanii.

 

Patrząc na współczesną kulturę masową, może nam się wydawać, że dzieła Warhola nie zestarzały się ani trochę. Ich przekaz jest czytelny również dla odbiorcy współczesnego, który żyjąc za pan brat z tabloidami i nowoczesnymi technologiami doskonale rozumie wspomniane dzieła. Intensywne barwy, epatowanie przedmiotami używanie powszechnie to również i dziś jeden z elementów współczesnej sztuki. Teraz każdy może mieć pop-art we własnym mieszkaniu lub nawet nieświadomie stać się jego częścią. Inspiracji wykorzystania tego popularnego nurtu w wystroju wnętrz mozna szukać, np. na forum Leroy Merlin czy na portalach o projektowaniu wystoju mieszkania.
Podpis

Oszka


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.