Dowiedz się jak nauczyć się czytać taby na gitarę!

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gamcod

Czytano: 463 razy | Kategoria: Rozrywka | Ilość słów: 494 | Data: 23.02.13 | 0 komentarzyMasz zamiar opanować popularne taby (inaczej tabulatura)? W tym krótkim wpisie zaznaczę plusy i minusy jakie posiadają taby oraz krótko przestawię nuty oraz ich porównanie z tabulaturą.


Nie ma co marnować czasu na przydługie wstępy – przejdźmy od razu do konkretów.Co to takiego taby?

Jak zapewne wiesz, taby to po prostu sposób zapisu muzyki na gitarę. Ważne jest zanotowanie, że jest to zapis tylko i wyłącznie na gitarę – inne instrumenty nie mogą odczytać go. Jest to jedna z kilku istotnych wad tabulatury, które dyskwalifikują ją z możliwości zostania profesjonalnym sposobem zapisu.

Mimo wielu wad (które zaraz dokładniej opiszę) warto jest ich się nauczyć. Jednym z powodów jest to, że są bardzo proste i nawet początkujący gitarzysta może je czytać.

Dlatego też, rekomenduję początkującym poznanie tego zapisu, ale jednocześnie zachęcam aby na tym nie kończyć i również uczyć się nut (które wcale nie są takie skomplikowane – o tym za chwilę).


Wady i zalety

Pozwól, że opiszę jeszcze kilka minusów, jaki mają taby i potem przejdę do bardziej pozytywnych aspektów.

Zasadniczą wadą tabów jest to, że nie posiadają zapisu rytmy. Czytając taby nie da się powiedzieć jak długo dany dźwięk ma wybrzmiewać a także ile trwają przerwy między poszczególnymi dźwiękami.

Oznacza to, że są one nieużyteczne, jeśli wcześniej nie słyszałeś danego utworu. Jest to wielka wada i powód do poznawania nut.

Drugą dużą wadą jest brak uniwersalności. Tylko gitarzyści są w stanie odczytać ten zapis. To także dyskwalifikuje je z "kariery" w poważniejszym świecie muzycznym.


Jak opanować nuty?

Naturalnie taby mają również liczne zalety. Największa i najistotniejsza z nich to prostota. Dzięki temu każdy, nawet bardzo początkujący gitarzysta jest w stanie z nich korzystać i grać swoje ulubione solówki czy piosenki.

Czy więc polecam się ich uczyć? Tak. Mimo to, nie należy tym samym odrzucać nut. Zalecam czytać taby, a w tym samym czasie uczyć się nut. Po pewnym czasie nie będziesz potrzebawał czy potrzebowała już tabów, bo tak dobrze opanujesz nuty.


Teraz bardzo zwięźle w jaki sposób opanować nuty. Przede wszystkim musisz najpierw nauczyć się rozkładu dźwięków na gryfie. To jest podstawa.

Gdy już to umiesz, to naucz się rozkładu dźwięków na pięciolini.To jest {prostsze niż w przypadku gryfu i nie powinno zająć Ci wiele czasu.

Kiedy już masz te dwa elementy opanowane to czas zacząć grać proste piosenki. Najlepiej zacząć od prostych, ludowych melodii.

w momencie kiedy to Ci już zacznie wychodzić to będzie "z górki". Szukaj jak najwięcej kawałków zapisanych w nutach i codziennie graj. Najlepiej używać do tego metronomu.


Podsumowując: taby są uzyteczne, ale nie zapominaj o nutach. Jak wspominałem: taby są dobre na początek, ale wraz z rozwojem muzycznym powinieneś przejść na nuty, które nie są wcale bardzo skomplikowane.

Podpis

Autor artykułu prowadzi bloga na teamt nauki gry na gitarze.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.