Historia tarota

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: marion

Czytano: 589 razy | Kategoria: Rozrywka | Ilość słów: 303 | Data: 18.06.13 | 11 komentarzyLicząca 78 kart talia tarota należy do jednych z najbardziej rozpowszechnionych metod przewidywania przyszłości. Początki jego istnienia są jednak mgliste i niejasne, przez co rodzą szereg spekulacji oraz legend.


Jedną z popularniejszych wersji, powielaną częstokroć przez środowiska okultystyczne, jest teza o pochodzeniu tarota ze Starożytnego Egiptu. Stamtąd, wedle zwolenników tej teorii, tarot miał przywędrować do Europy wraz z wiodącymi żywot wagabunda Cyganami. Świadectwa historyczne nie potwierdzają jednak tej wersji, pozostaje więc ona rzeczą domniemania i spekulacji. To co natomiast na temat istnienia kart tarota możemy powiedzieć z całą pewnością, to to, że wykorzystywane były w Europie przynajmniej w późnej fazie wieku piętnastego. Z tego okresu bowiem pochodzą najstarsze zachowane talie tarota. Warto dodać, że w tamtym czasie tarot służył nie tylko jako zbiór kart przeznaczonych do wróżenia, ale także wykorzystywany był do gry hazardowej. Popularną na ówczesnych dworach była gra o nazwie ronfa. Jak podają zachowane źródła, w przerwach między partiami uczestnicy gier ogrywali znaczenia wyciąganych losowo atutów.

Kilka wieków później wykrystalizował się podział na karty do gry oraz talię przeznaczoną do odczytywania znaków przyszłości. Z biegiem czasu miało się okazać, że tarot przetrwa w ludzkiej świadomości głównie jako sposób na czytanie przyszłości. Sposób niezwykle barwnym, upstrzony licznymi romansami z Kabałą, okultyzmem oraz astrologią. Jedną z bardziej zasłużonych dla tarota grup, która twórczo i nowatorsko podchodziła do tarota był działający w XIX wieku Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku. Efektem jego działania było stworzenie Tarota Złotego Świtu, do dziś jednej z bardziej znanych talii kart tarota.

W wieku XX tarotem zainteresowała się psychologia. A dokładnie przedstawiciele szkoły Carla Gustava Junga. Wynikiem tego zainteresowania okazała się książka „Jung i tarot”, analizująca archetypy oraz warstwę symboliczną kart tarota, w oparciu o psychologię głębi.
Podpis

Marika


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.