Tak wygląda skuteczna gra na gitarze

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gamcod

Czytano: 520 razy | Kategoria: Rozrywka | Ilość słów: 414 | Data: 26.12.12 | 0 komentarzyGra na gitarze to zaawansowane zagadnienie, mimo to w tym zwięzłym tekście podejmę próbę spojrzenia na to mocno pobieżnie i zwrócić uwagę na najistotniejsze punkty na których trzeba się skupić, jeśli chcesz fantastycznie "wiosłować.


Nie jest istotnie czy jest to gra na gitarze elektrycznej, akustycznej czy innej – zasady są uniwersalne. Koncentruj się na jednym ćwiczeniu, a gra na gitarze stanie się znacznie łatwiejsza...

Prawdą, którą wielokrotnie słyszę szkoląc się na akademii muzycznej jest to, aby koncentrować się jedynie na jednym elemencie w danej chwili w czasie grania. Wtedy gra na gitarze jest prostsza!


Przyjmijmy, że chcesz nauczyć się grać podstawowe chwyty. Nie zrobisz tego w krótkim czasie, jeśli będziesz zwyczajnie siadał , brał do ręki gitarę i je po prostu grał (albo raczej starał się grać).

Trzeba wyizolować bardzo mały element i ćwiczyć go niezależnie. Np. początkowo weź jeden chwyt i praktykuj prezycyjne chwytanie go. Nie skupiasz się w tej chwili na prędkości, jedynie łapiesz akord i jeśli wreszcie czysto zabrzmi, puszczasz i znowu łapiesz itp.

Następny przykład to ćwicznie szybkiego grania skal. Niezwykle często gitarzyści uruchamiają metronom i ćwiczą gamy z góry na dół. Kiedy się uda to zwiększają tempo i w ten sposób próbują opanować szybkie granie.

Niestety jednak nie jest to optymalna i szybka metoda. Zazwyczaj jest tak, że dane fragmenty sprawiają nam problem i są niejako wąskim gardłem. Potrzebujesz podzielić ćwiczenie na mniejsze elementy i pracować nad nimi oddzielnie.  Np. wyciąć tylko skrawek schematu grany na 3 i 4 strunie i ćwiczyć tylko go.

Prezentując to w inny sposób: potrzebujesz wiedzieć co byś pomyślał, jeśli ktoś spytał Ciebie "co konkretnie teraz ćwiczysz" – jeśli odpowiedź to byłby jeden czy dwa słowa (np. szybkość, improwizację, akord D) to znaczy, że niewłaściwie uczysz się grać.

Musisz ćwiczyć na tyle małe zagadnienie, że jego zwerbalizowanie zajmie przynajmniej kilka zdań (oczywiście jest to taka prosta zasada i być może znajdą się od niej wyjątki). Mogłby by to być np: precyzyjne zmienianie miedzy chwytem F i B lub solówki z wykorzystaniem tylko interwału sekundy.

Poświęciłem cały artykuł na przedstawienie tego zagadnienia, gdyż jest to bardzo ważne, aby Twoja gra na gitarze i nauka były efektywne i dawały wyniki. Pamiętaj – rozbierz naukę na drobne kawałki i pracuj nad każdym z nich osobno.

Wyraz "izolacja" powinno stać się Twoim ulubionym, jak chcesz naprawdę dobrze grać na gitarze!
Liczę, że zaimplementujesz tę radę od teraz i za kilka tygodni podzielisz się ze mną rezultatami, jakie to przyniesie.


Podpis

Autor prowadzi blog na temat nauki gry na gitarze pod adresem www.chwycgryf.pl


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.