Certyfikaty SSL: czym są? Czy warto z nich korzystać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Portosto

Czytano: 835 razy | Kategoria: Bezpieczeństwo w sieci | Ilość słów: 398 | Data: 07.12.12 | 0 komentarzyStosowanie certyfikatów SSL to, w dzisiejszych czasach, jedna z głównych i najbardziej popularnych metod na zabezpieczanie poufnych danych, przesyłanych między użytkownikiem sieci a serwisem internetowym.


W branży e-commerce czy e-bankowości, wdrożenie takich rozwiązań jest nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne. W jaki sposób indywidualny użytkownik może zastosować certyfikat SSL na swojej stronie i czy warto to zrobić?

Historia Protokołu SSL
Początki protokołu SSL  (Secure Socket Layer), stworzonego przez firmę Netscape sięgają połowy lat 90, kiedy to do życia została powołana specjalna grupa robocza, której zadaniem było rozwijać SSL.  W rezultacie, pod koniec XX wieku świat doczekał się opublikowania specyfikacji TLS 1.0 (Transport Layer Security).
Po więcej niż dwóch dekadach, TLS to wciąż najwyższy standard, z którego korzystają certyfikaty SSL. Jest on gwarantem poufności danych, ponieważ wszystkie informacje są szyfrowane.  Jednocześnie, serwer, z którym łączy się użytkownik, jest uwierzytelniony i  potwierdza tożsamość danej strony internetowej, co pozwala klientowi e-banku czy sklepu online mieć pewność, że nie padnie ofiarą oszustwa. Obecnie, TLS/ SSL  działa przy wykorzystaniu zestawu algorytmów szyfrujących symetrycznych lub asymetrycznych.Sposób działania
Certyfikat SSL cechuje działanie wyłącznie w obrębie konkretnej strony internetowej. Dzięki, tak zwanym, Urzędom Certyfikacji , które działają w Internecie, można łatwo zweryfikować czy dany podmiot istotnie ma prawo do posługiwania się określoną domeną. Po złożeniu żądania CRS i pozytywnym przejściu weryfikacji, można otrzymać certyfikat.
W kolejnych etapach, przeglądarka wysyła zgłoszenie do serwera po wpisaniu adresu danej strony, a serwer wysyła odpowiedź z certyfikatem. Następnie, przeglądarka sprawdza jego ważność i zgodność z nazwą domeny, a potem, opierając się o klucz z serwera,  generuje klucz odpowiedzi, przesyłany  drogą zwrotną do serwera. Wreszcie możliwa jest bezpieczna wymiana danych między serwerem, a komputerem, który nawiązał połączenie.


Cena certyfikatu SSL

Certyfikat SSL nie należy być może do najtańszych, ale, z drugiej strony, nie warto na nim oszczędzać. Warto pamiętać, że im większa i bardziej skomplikowana witryna, posiadająca dużą ilość użytkowników, tym większe ryzyko ataku. Prosty certyfikat SSL można nabyć już za 40 zł na rok ( w przypadku Globe SSL). Na rynku działa też kilku innych dostawców certyfikatów, co pozwala zróżnicować rynek cen. Według wielu Internautów, najlepsi  dostawcy na rynku to VeriSign i Thawte.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.