Czym jest backup danych?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Safari

Czytano: 448 razy | Kategoria: Bezpieczeństwo w sieci | Ilość słów: 463 | Data: 27.12.13 | 0 komentarzyNa skuteczne realizowanie zadań na płaszczyźnie zawodowej wpływają nie tylko szczególne umiejętności czy niezawodne narzędzia, które usprawniają pracę. Za sukcesem każdej działalności stoją dane, które przetwarzane i magazynowane stanowią ogromną wartość.


Niestety w przypadkach niespodziewanych awarii w środowisku informatycznym dane są zagrożone. Aby uchronić firmę przed tragicznymi konsekwencjami utraty danych warto zastanowić się, jak ochronić swoją bazę danych?

Rozwiązanie: kopie zapasowe

Backup danych (z angielskiego: backup – zapasowy; kopia) to rozwiązanie, które umożliwi swobodne zarządzanie danymi firmowymi. Dzięki backupowi możliwe jest duplikowanie i kopiowanie danych, co pozwala na ochronę zasobów firmy w sytuacji awarii. Co najważniejsze – możliwe będzie ich odtworzenie w oryginale. Korzyści, jakie można uzyskać dzięki backupowi danych to przede wszystkim zachowanie ciągłości pracy, która mogłaby być przerwana w przypadku utraty danych i mieć negatywne konsekwencje np. w relacjach z partnerami biznesowymi czy klientami.

Backup danych a oprogramowanie

Wymagania, które powinna spełnić firma, aby przeprowadzić backup danych, to przede wszystkim posiadanie dedykowanego oprogramowania. Są nim serwerowe systemy operacyjne, które wspierają odpowiednią konfigurację systemu. Jednym z takich systemów jest Windows Server pozwalający na instalację systemu operacyjnego w sposób automatyczny. Co więcej, Windows Server umożliwia tworzenie kopii zapasowych, którymi swobodnie można zarządzać, a także konfigurację parametrów sprzyjających ochronie danych. Dzięki tym właściwościom system ten pozwala na stały dostęp do najważniejszych danych oraz możliwość ich przetwarzania.

Zaawansowane metody ochrony danych

Obok systemu Windows Server, warto wspomnieć także o bardziej zaawansowanym rozwiązaniu umożliwiającym backup danych, czyli Microsoft System Center Data Protection Manager (SCDPM), który może stanowić zasadnicze wsparcie działania systemu informatycznego w przedsiębiorstwie. Jest to rozwiązanie bardziej rozbudowane niż Windows Server ze względu na to, że umożliwia tworzenie kopii zapasowych z zaznaczaniem konkretnego pliku, który będzie backupowany, a także dzięki funkcjonalności pozwalającej na ustalenie harmonogramu wykonywania kopii zapasowych.

Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie serwerowych systemów operacyjnych?

Dzięki zastosowaniu tego rodzaju systemu zmniejsza się prawdopodobieństwo sytuacji, w której utrata danych spowoduje kryzys w firmie lub zaburzenie harmonogramu pracy. W przypadku awarii rozwiązanie Windows Server czy Microsoft System Center Data Protection Manager (SCDPM) pozwoli na kontynuowanie realizacji zadań w profilu Użytkownika i umożliwi ochronę serwera. Na co dzień systemy te usprawnią pracę każdego pracownika w firmie oraz wspierają komunikację wewnętrzną. Należy zaznaczyć, że obsługa tego rodzaju rozwiązań jest intuicyjna i prosta, dzięki czemu każdy bez przeszkód wdroży się w administrowanie i korzystanie zarówno z Windows Server, jak i Microsoft System Center Data Protection Manager (SCDPM). Warto zapewnić swojemu przedsiębiorstwu serwerowy system operacyjny, który wspomoże obieg danych i zagwarantuje ochronę rezultatów pracy, niezależnie od ryzyk i nieprzewidzianych sytuacji.
Podpis

IT


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.