Dane osobowe w internecie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: nnbobak

Czytano: 551 razy | Kategoria: Bezpieczeństwo w sieci | Ilość słów: 326 | Data: 01.08.12 | 0 komentarzyW czasach portali społecznościowych, usług online i zakupów w sieci pozostawianie swoich danych osobowych w internecie stało się bardzo powszechne. Niestety, trafiają się osoby, które chętnie wykorzystują nadmierne zaufanie czy pośpiech innych użytkowników sieci.


Dane osobowe to wszelkie informacje, które pozwalają na jednoznaczną identyfikację ich właściciela. Zalicza się do nich imię i nazwisko, numer pesel, nip, adres zamieszkania, a w niektórych przypadkach także adres e-mail czy IP komputera. Każdy użytkownik internetu powinien dbać o to, by nie podawać swoich danych osobowych na przypadkowych i podejrzanych stronach. W wielu sytuacjach może to bowiem skończyć się poważnymi problemami.

Doskonałym przykładem oszustwa z wykorzystaniem danych jest sprawa portalu pobieraczek.pl. Serwis oferujący pobieranie plików wymagał przy rejestracji podania imienia, nazwiska i adresu zamieszkania. Bardzo wiele osób wypełniło ten formularz nie zastanawiając się nad tym, że te same pliki znajdą też gdzie indziej, bez konieczności podawania swoich danych.

W efekcie okazało się, że oferowane przez pobieraczka usługi są płatne (odpowiedni zapis znajdował się w nieczytanym przez nikogo regulaminie), a na wskazane adresy domowe rozsyłane byly pisma przypominające o zbliżającym się terminie zapłaty. Kwota nie była duża - niecałe 100zł, jednak w listach straszono sądem i komornikiem.

Pod wpływem gróźb wiele osób zdecydowało się uiścić opłatę za usługę, której nie zamawiały. W ten właśnie sposób zarabiali oszuści. Ile dokładnie osób zostało naciągniętych? Tego nie wiadomo, jednak do UOKiK wpłynęło wiele skarg za wspomniany portal. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta stanął na wysokości zadania oferując poszkodowanym darmowe porady prawne online i telefonicznie.

Opisany przykład był dość głośny i na pewno stresujący dla wszystkich oszukanych, jednak w najgorszym razie kończył się właśnie stratą 100 złotych. Dysponując danymi osobowymi oszuści mogą jednak znacznie bardziej zaszkodzić swojej ofierze. Dlatego tak ważne jest rozsądne i ostrożne podejście do pozostawiania swoich danych w internecie.
Podpis

Bezpłatne porady prawne za pośrednictwem internetu.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.