Prosta definicja serwera internetowego

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: GazzyR

Czytano: 769 razy | Kategoria: Hosting | Ilość słów: 480 | Data: 05.11.12 | 0 komentarzyObecnie korzystanie z Internetu jest zjawiskiem tak powszechnym, że nikogo nie dziwi, kiedy ktoś w trakcie jazdy autobusem czyta w telefonie najnowsze wiadomości lub ogląda na ekranie telewizora najnowszy film, „wypożyczony” za pomocą usługi VoD. Jak to się jednakże dzieje, że łatwy przepływ informacji w sieci jest możliwy?


Wszelkiego rodzaju informacje, do których mamy dostęp przez Internet, przechowywane są na specjalnych komputerach zwanych serwerami. Wspomniane komputery są permanentnie włączone i posiadają stały dostęp do Internetu, dzięki czemu można pobierać zawarte na nich dane przez cały czas, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, którą mamy godzinę i w jakim celu konkretne informacje są nam potrzebne. Innymi słowy, tekst, który czytamy, a także pobierane przez nas filmy, utwory muzyczne oraz wszystkie pozostałe treści zapisane są na dyskach twardych poszczególnych serwerów i są odczytywane w momencie wysłania przez naszą przeglądarkę internetową właściwego zapytania tychże treści dotyczącego. Również materiały przez nas wysyłane, jak na przykład wiadomości e-mail czy też magazynowane w wirtualnej przestrzeni dyskowej pliki, zanim dotrą do odbiorcy „przechodzą” przez właściwy danej usłudze serwer.

Jak każdy komputer, także i serwer do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniego oprogramowania. W zależności od przeznaczenia danego serwera, zainstalowanych jest więc na nim kilka lub kilkanaście specjalnych programów, których przeznaczeniem jest obsługa konkretnych aplikacji i usług internetowych. Zwykle innego rodzaju oprogramowanie znajduje się na serwerach obsługujących klientów poczty e-mail, innego zaś na serwerach odpowiedzialnych za funkcjonowanie danych stron WWW, jeszcze innego z kolei na serwerach służących do magazynowania w formie kopii zapasowych dostępnych w sieci treści. Taka dywersyfikacja serwerów względem realizowanych przez nie zadań pozwala uniknąć większych kłopotów, kiedy dojdzie do uszkodzenia jednego z komputerów-serwerów. Albowiem w razie awarii serwera odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie więcej niż jednej usługi, w jednej chwili przestałyby działać wszystkie aplikacje zainstalowane na tymże serwerze.

 serwerydedykowane.jpg

Jeżeli chcemy opublikować w Internecie własną witrynę WWW, wszelkie zawarte na niej dane muszą zostać fizycznie zapisane na jednym z serwerów. Usługi związane z przechowywaniem wspomnianych danych nazywa się hostingiem plików, zaś komputery magazynujące owe treści to tzw. serwery dedykowane. Ich administracją zajmują się firmy hostingowe, a więc nie ma konieczności kupowania na własny użytek całego serwera. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybki rozwój Internetu w ogóle był możliwy, gdyż nietrudno sobie wyobrazić, że na świecie bez wątpienia istniałoby o wiele mniej stron WWW, jeśliby właściciel każdej pojedynczej strony zobligowany był posiadać własny serwer.

Na zakończenie pragnę zaznaczyć, iż powyższa definicja serwera internetowego przeznaczona jest dla laików, albowiem w rzeczywistości sposób funkcjonowania tego urządzenia i jego komunikowania się z komputerem wysyłającym do niego zapytania jest o wiele bardziej skomplikowana. Tak zaawansowana technologia, którą reprezentuje współczesny Internet, wymaga przecież niezwykle innowacyjnych rozwiązań.
Podpis

tanie serwery dedykowane


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.