Zagrożenia jakie niosą portale społecznościowe

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: instalgren1

Czytano: 1478 razy | Kategoria: Poznawanie ludzi | Ilość słów: 714 | Data: 07.06.13 | 14 komentarzy



Praktycznie prawie każdy z nas posiada konto na Facebooku czy na Naszej Klasie. Udostępniamy tam swoje zdjęcia, dzielimy się wieloma prywatnymi faktami z życia, wrażeniami z imprez itp. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę jakie zagrożenia to za sobą niesie.


Obecnie na Facebooku dzielimy sie wszystkim. Często są to fakty bardzo prywatne. Zamieszczamy swoje zdjęcia, zdjęcia naszych dzieci itp. Zawieramy tam nowe znajomości i przyjaźnie, a co najważniejsze żyjemy w przeświadczeniu, że nic nam nie grozi i w razie czego po prostu usuniemy konto wraz z wszystkim co zostało tam umieszczone. Nic bardziej mylnego. Postaram się opisać główne zagrożenia jakie niesie za sobą portal społecznościowy i nieodpowiedzialne zamieszczanie na nim wszystkiego co popadnie.

Największym zagrożeniem jakie niesie portal społecznościowy jest bardzo łatwy dostęp do informacji o nas, naszej rodzinie i znajomych. Gdyby spojrzeć na to z boku od razu można dojść do wniosku, że jest to rewelacyjne narzędzie wywiadowcze. Dlaczego? Gdyby ktoś nas zatrzymał i chciał uzyskać jakąś informację opieralibyśmy się nie chcąc jej ujawnić. Tutaj natomiast dostajemy do ręki portal, na którym sami dobrowolnie podajemy informacje, których w innych okolicznościach nigdy byśmy nie ujawnili. Ma to podłoże czysto psychologiczne, a fakt, że szastamy informacjami, które powinny zostać wiadome tylko nam i najbliższym dostępny jest dla każdego powoduje, że ciarki chodzą po plecach. Kolejnym powiązanym z nim zagrożeniem jest publikacja informacji niezgodnych z prawem lub godzących w dobre imię czy interesy innych co może skończyć się w sądzie. Nie do pomyślenia jest, że ktoś udostępnia informacje na nasz temat, które chcemy zachować w tajemnicy bądź oczerniają nas i widzi to każdy kto korzysta z portalu. Jest to zagadnienie tym gorsze, że poza zwykłymi obywatelami dostęp do nich mają też kryminaliści, którzy informacje tam zawarte mogą wykorzystywać w celach niezgodnych z prawem. O sukcesach kiedy za pomocą Facebooka czy Naszej Klasy złapano jakiegoś przestępcę się mówi milczy się natomiast o tym ile osób zostało poszkodowanych ze względu na te portale i właśnie kryminalistów wykorzystujących te dane do swoich celów. Organizacje terorystyczne także mogą czerpać z nich informacje. Głośno tam zawsze o wszelkich imprezach masowych, konferencjach itp. Często można dowiedzieć się kto będzie obecny na takiej imprezie co może ułatwiać planowanie ataków mimo tego, że nikt o tym nie będzie wiedział i zdawał z tego sprawy. Mimo to jest to aż nazbyt oczywiste.

Poza takimi oczywistymi zagrożeniami są także te nieoczywiste, do których nikt się nie przyzna. O co chodzi? Chodzi o usuwanie konta z portalu. Weźmy jako przykład Facebook. Usunięcie konta nie jest czynnością bardzo skomplikowaną i jest możliwe w każdej chwili. Ale czy na pewno? Usunięcie konta następuje ale nie całkowicie. Pełna jego kopia jest przechowywana na serwerach rządowych np. w CIA. Oczywiście wyprą się tego i władze i sam Facebook. Nie można tego udowodnić, a mimo to wiemy, że tak jest chociażby dzięki grupie Anonymous (globalna grupa hakerów działająca przeciwko cenzurze internetu i jego ograniczeniom, a także walczą z wszelkimi nadużyciami za jego pośrednictwem). Jak wspomniałem wcześniej jest to idealne narzędzie wywiadowcze i metoda wyciągnięcia danych od ludzi. Mało tego - sami chętnie te dane tam umieszczamy z uśmiechem na ustach. 

Wnioski nasuwają sie same. Nie znaczy to jednak, że portale społecznościowe są z gruntu złe. Sklepy internetowe także przechowują dane o nas jednak podlegają ustawie o ochronie danych osobowych. Choćby nawet portal także jej podlegał nie bierze on odpowiedzialności za to co ludzie tam wrzucą więc umywa ręce i dane są powszechnie dostępne. Czy nie ma zatem żadnej rady? Jest. Korzystać z wszystkiego z głową. Wystarczy dwa razy się zastanowić zanim coś się opublikuje, a przede wszystkim nie publikować żadnych prywatnych informacji ani o sobie ani o kimkolwiek innym. Najlepiej minimalizować także ilość publikowanych zdjęć i zastanowić się czy nie ma na nich czegoś co mogłoby w jakiś sposób zaszkodzić nam lub naprowadzić kogoś na niejawne informacje. Zasadniczo zasada im mniej informacji tym lepiej będzie uniwersalna. 
 




Podpis

Instal Greń - instalacje grzewcze i sanitarne


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama




Najaktywniejsi autorzy



Zakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie






© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.