Jak uchronić się przed utrata danych

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Karolina

Czytano: 946 razy | Kategoria: Komputery | Ilość słów: 393 | Data: 26.11.12 | 0 komentarzyOperowanie danymi to podstawowa czynność wykonywana w wielu organizacjach. Logiczne jest, że bez niech nie odbędzie się żadna praca. Aby związane z nimi czynności odbywały się na najwyższym poziomie, a jedocześnie były one bezpieczne, trzeba zapewnić ochronę przed ich utratą. Jak tego dokonać?


trzy główne możliwości ochrony przed utratą firmowych danych.

Pierwszym z nich jest prosty backup najważniejszych plików oraz katalogów znajdujących się na dysku komputera i pamięci zewnętrznej. W sytuacji niespodziewanego uszkodzenia pliku i braku możliwości jego otworzenia, korzystając z backupu wracamy do jego wcześniej zapisanej formy. Trzeba pamiętać, że komputer to tylko maszyna, która mimo wszystko ma prawo odmówić posłuszeństwa. Ponadprogramowe tworzenie kopii zapasowych to dodatkowe zabezpieczenie nośników z backupem. Dodatkowo firmy tworzące oprogramowanie oferują na rynku darmową, bądź za niewielką opłatą, pamięć wirtualną, przechowywaną w tzw. „chmurze obliczeniowej”. Tworzenie w takim miejscu backupu danych, uniezależnia nas o sprzętu, pozwalając na dostęp do informacji niezależnie od miejsca pracy.


Drugim zalecanym sposobem jest skanowanie komputera wraz z pamięcią zewnętrzną dobrym programem antywirusowym.  Programy antywirusowe są szczególnie ważne, gdyż wraz z przedostaniem się wirusa do komputera, kopia zapasowa plików również uwzględni wirusa. Co więcej, wirusy mogą uszkodzić pliki w taki sposób, który przeniesie się na inne pliki i w szybkim czasie zainfekują znaczną część komputera. Niektóre wirusy dostając się do naszych danych firmowych upubliczniają je w Internecie, co może ściągnąć na firmę wiele nieprzyjemności.

Trzecim sposobem na ochronę firmowych danych jest szyfrowanie plików, dzięki którym ich kradzież lub przedostanie się w niepowołane ręce jest bardzo utrudnione. Na rynku dostępne są programy szyfrujące, które nie pozwalają na odczytanie pliku poza siecią firmową, czyli plik może dostać się w niepowołane ręce, ale nie zostanie otworzony. Szyfrowanie plików odbywa się między innymi za pomocą silnych algorytmów, które są praktycznie nie do odszyfrowania przez osoby trzecie.

Oprócz wyżej wymienionych trzech sposobów na przeciwdziałanie utraty danych, dobrze jest trzymać pliki w kilku miejscach. Najważniejsze z nich najlepiej umieścić na dodatkowym pendrivie lub poczcie elektronicznej. W ten sposób znacznie zwiększymy ochronę przed ich utratą.

Jeśli nasza praca związana jest głównie z przetwarzaniem, wykorzystywaniem i przekazywaniem danych i informacji, ważne jest, by wykorzystać programy, które w 100% zapewnią ochronę przed  utratą danych, a tym samym umożliwią ciągłą i optymalną pracę.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.