Konsole nowej generacji

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: instalgren1

Czytano: 643 razy | Kategoria: Komputery | Ilość słów: 883 | Data: 09.07.13 | 0 komentarzyW chwili obecnej na rynku mamy dostępne konsole dwóch liczących się producentów czyli PlayStation od Sony oraz Xboxa od Microsoftu. Konsole te nie mają w Polsce prawie żadnej poważnej konkurencji. Ten rok to jednak premiery nowych konsol obu producentów i być może nową konkurencję.


Każdy chcąc zakupić sobie konsolę aby stworzyć domowe centrum rozrywki przychodząc do sklepu ma w zasadzie tylko dwie opcje do wyboru. Są to odpowiednio PlayStation 3 od Sony i XBox 360 od Microsoftu. Nie ma się co oszukiwać i stwierdzić trzeba, że są to potentaci i jedyni liczący się obecnie producenci tych sprzętów na rynku polskim. Mimo to powoli acz nieubłaganie ich czas się kończy i w tym roku zostaną one zastąpione kolejną generacją - PlayStation 4 i Xbox 720. Co one oferują i czym będą się różniły od tych obecnych i czy będą w końcu miały konkurencję? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Innowacją obecnych konsol w stosunku do ich poprzedników była rzecz jasna moc obliczeniowa, a co za tym idzie także jakość gier. Jest to oczywiste gdyż nie sposób się uwsteczniać czy stać pod tym względem w miejscu. Kolejna rzecz to kontrolery ruchu, które można powiedzieć przekonały do konsol i do gier nawet tych, którzy byli nastawieni negatywnie do grania w cokolwiek. Dzięki Kinectowi od Microsoftu czy zestawowi Moov od Sony gra przestała być statyczna i zaczęła wymagać ruchu i wysiłku fizycznego od graczy. Lekką przewagę osiągnął tu Microsoft gdyż poza Kinectem nie potrzeba już nic poza nami do gry natomiast Moov wymaga trzymania tak zwanej różdżki. Przewaga konsoli od Sony to natomiast napęd BluRay pozwalający odtwarzać filmy w tej technologii w rozdzielczości full HD czego nie posiada produkt Microsoftu. Obie mają natomiast do wyboru pady przewodowe i bezprzewodowe. Zestawy jakie można kupić w sklepach są bardzo podobne i zawierają mniej więcej to samo. Każda z konsol ma także swoje exclusive'y czyli gry wydawane tylko na nią i niedostępne dla pozostałych. Są to perełki i flagowe tytuły promujące daną konsolę.

Nowa generacja konsol to kolejne zmiany. Kontrolery zostaną najprawdopodobniej na razie te same, może nieco zmodyfikowane jednak bez fajerwerków. Największe zmiany jednak budzą także sprzeciwy i obawy potencjalnych nabywców nowych maszyn do grania. Powodem jest walka z piractwem, która uderzy także w uczciwych i legalnie nabywających gry klientów. Do grania wymagany będzie internet, a dokładniej dostęp do niego. Gry mają być dystrybuowane drogą elektroniczną i na stałe przypisane do jednego konta. Spowoduje to śmierć rynku wtórnego gier gdyż nie będzie jej można pożyczyć czy odsprzedać. Zostaniemy na stałe jej właścicielami i to w sposób wirtualny. Z pewnością spowoduje to spadek piractwa jednak przy tym znacznie zredukuje także zyski producentów gier. Każdy zastanowi się dwa razy zanim wyda na jakąś grę pieniądze bo będzie miał świadomość, że już jej nie wymieni i nie sprzeda. Spowoduje to także wzrost kosztów produkcji czy dystrybucji gier i co za tym idzie ceny zakupu nowych tytułów. Polacy są narodem biednym i niestety nieunikniony jest spadek sprzedaży gier na konsole w naszym kraju. Można więc powiedzieć, że poniekąd będzie to strzał w stopę. Gry oczywiście będą jeszcze ładniejsze i przepakowane soczystymi animacjami i realizmem ze względu na moc konsol ale coś za coś.

Mimo tego sytuacja nie jest beznadziejna. Po cichu zaczyna wyrastać konkurencja dla tych dwóch potentatów. Jej inicjatorem jest firma Valve. Stworzyli oni swoistą hybrydę - skrzyneczkę mieszczącą się w dłoni będącą w zasadzie pecetem ale ze swoją wielkością i budową przeznaczony jest właśnie do domowej rozrywki. Firma ta stworzyła specjalnie zmodyfikowaną wersję Linuxa mającą służyć właśnie stabilnemu graniu. Ze względu na konstrukcję raczej pecetową urządzenie ma znacznie większy potencjał i zakres zastosowań, masę złącz których brakuje konsolom, a przy tym zachowuje wszelkie cechy konsoli. Moc obliczeniowa także jest imponująca, a biorąc pod uwagę rozmiary wręcz zaskakująca. Piston - bo tak ma nazywać się urządzenie można znaleźć także pod nazwą SteamBoxa. Steam to serwis stworzony przez tę samą firmę, a jej celem jest także cyfrowa dystrybucja gier. Dzięki temu mamy kompleksową obsługę w tym zakresie. Nie ma póki co informacji na temat jakichkolwiek kontrolerów ruchu do tego urządzenia jednak po tym jak pojawi się w sprzedaży wszystko może się zmienić. Poza tym jest to całkiem nowy projekt, który będzie się dopiero rozwijał i najprawdopodobniej sporo namiesza na rynku gier i rozrywki. Największym atutem będą koszty - gry na PC są sporo tańsze, a to właśnie na nich urządzenie będzie bazować.

Co zmieni się na lepsze, a co na gorsze tak na prawdę pokaże czas i praktyka po premierach wszystkich urządzeń. Na chwilę obecną powiedzieć można, że potentaci powinni się strzec i zastanowić nad tym czy ich działania idą w dobrym kierunku gdyż już pojawiają się ludzie majcy wystarczający potencjał aby stworzyć potężną konkurencję dla nich. Najbliższe trzy lata zapowiadają się więc na prawdę ciekawie i warto śledzić to co będzie się działo.
Podpis

Instal Greń - instalacje grzewcze i sanitarne


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.