Era przepływu informacji

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Safari

Czytano: 495 razy | Kategoria: Oprogramowanie | Ilość słów: 430 | Data: 16.10.13 | 0 komentarzyW przedsiębiorstwach XXI wieku zaraz obok tradycyjnych zasobów materialnych i niematerialnych występuje wiedza. Bazuje ona na wszelkiego rodzaju informacjach, które wymagają ciągłego aktualizowania i udostępniania. Aby sprostać zadaniu, a zarazem maksymalnie je uprościć powstała idea workflow.


Workflow to pojęcie pochodzące z języka angielskiego oznaczające dosłownie przepływ pracy. Z punktu widzenia organizacji pracy przedsiębiorstwa tłumaczy się go jako sposób przepływu informacji między różnymi obiektami, które mają udział w jej tworzeniu i modyfikowaniu. Workflow polega na automatyzacji w całości lub tylko w części wszelkich procesów biznesowych, w trakcie których tworzone są dokumenty i przekazywane są od jednego pracownika do drugiego. Udogodnieniem technicznym tego zadania jest oprogramowanie funkcjonujące zgodnie z zasadami workflow.

Dawno, dawno temu…

Nie ma wątpliwości, że komputer zrewolucjonizował pracę biurową. Od momentu ogromnych, zajmujących kilka pomieszczeń machin, do małych, osobistych laptopów, komputery nieprzerwanie wspierają człowieka w pracy. Dzięki nim praca staje się szybsza i łatwiejsza. Z biegiem czasu, w przedsiębiorstwach zaczęto stosować zintegrowane systemy, które umożliwiały przesyłanie aplikacji pomiędzy konkretnymi komputerami. To rozwiązanie, choć niewątpliwie zwiększyło wydajność pracy, nadal nie było optymalne, bowiem pracownicy, aby skorzystać z przesłanych dokumentów, byli zmuszeni przenosić je z jednej aplikacji na drugą, co w dalszym ciągu mocno angażowało ich cenny czas pracy. Oprogramowanie, które w interakcyjny sposób pozwalało na wymianę dokumentów z innymi pracownikami było punktem wyjścia do oprogramowań typu workflow, których używamy dzisiaj.

Elektroniczny obieg dokumentów

Program do elektronicznego obiegu dokumentów, bazujący na zasadach przepływu pracy workflow stanowi rozwiązanie umożliwiające pracę wielu pracowników nad jednym dokumentem. Dostęp do dokumentów, przechowywanie informacji na serwerze, automatyczne wersjonowanie dokumentów, a także rozwiązywanie sytuacji konfliktowych powstających w momencie wykonywania kilku czynności w tym samym czasie, na tym samym dokumencie przez wielu pracowników, to niewątpliwe zalety elektronicznego obiegu dokumentów. Cechą charakterystyczną programu jest jego budowa, zaprojektowana według szablonu portalowego. Taka architektura oprogramowania sprawia, że program może być udostępniany jak strona www.

Wygoda to jedno, bezpieczeństwo to drugie

Wygoda to kwestia niezaprzeczalnie ważna w codziennej pracy biurowej, jednak priorytetem zawsze było, jest i będzie bezpieczeństwo. Rodzi się więc pytanie, czy program do obiegu dokumentów łączy w sobie obydwie cechy? Okazuje się, że tak. Dzięki ustawieniom programu można manipulować dostępnością dokumentów. W ten sposób można łatwo wykluczyć niepotrzebne zagrożenie utraty lub zmiany w dokumentach. Dodatkowym atutem tego typu programów jest to, że posiadają one funkcję blokowania dokumentów.
Podpis

IT


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.