Kobiety w branży IT to rodzynki

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: ITMAGINATION

Czytano: 488 razy | Kategoria: Oprogramowanie | Ilość słów: 429 | Data: 29.05.13 | 0 komentarzyKto jest właścicielem domu aukcyjnego e-Bay, wiceprezesem Sun Microsystems, szefem działu gier komputerowych w Sierra On-line? To kobiety, które swoją karierę zawodową związały z branżą informatyczną. Niestety takich pań jest niewiele, mimo że IT jest najbardziej chłonną branżą na rynku pracy.


Młode kobiety nadal wolą być humanistkami niż inżynierami. Tym samym wybierają kierunki, na które w dzisiejszych czasach jest niewielki popyt wśród potencjalnych pracodawców.

Wpływowe kobiety w IT

Zdaniem psychologa Czesława Michalczyka małe zainteresowanie kierunkami ścisłymi wynika z uwarunkowań kulturowych. W Polsce od najmłodszych lat kobietom i mężczyznom przypisywane są pewne tradycyjne role. - Kobiety przygotowywane są do roli opiekunki, dlatego wybierają kierunki, które pozwalają się w tym realizować. Zostają na przykład nauczycielkami czy też lekarkami -  tłumaczy psycholog.

Wiele kobiet udowadnia, że w zawodzie programistki robi się zawrotną karierę, zaś IT nie ma płci. Za doskonałe przykłady mogą posłużyć m.in. Sherly Sandberg i Marissa Mayer. Pierwsza jest jednym z szefów Facebooka i zajmuje dziesiąte miejsce wśród najbardziej wpływowych kobiet na świecie według Forbesa. Druga jest szefem internetowego giganta Yahoo. Na liście Forbesa ulokowała się na dwudziestej pierwszej pozycji.

Decydując się na kierunek informatyczny o tak zawrotnej karierze nie myślała Marta Wojtal, która w ITMAGINATION jest Senior Software Engineer. - Szukałam zawodu, który dałby mi kreatywną i pełną wyzwań pracę. Do tego zapewniłby życie na dobrym poziomie - wyjaśnia Wojtal. - Choć nie ukrywam, że fajnie byłoby odnieść taki sukces jak Virginia M. Rometty, która jest pierwszą w historii kobietą prezesem w IBM – dodaje z uśmiechem.

Z obranej ścieżki zawodowej zadowolona jest również Agnieszka Sajnóg, Quality Auditor w ITMAGINATION. - Zawsze wiedziałam, że praca w IT jest stworzona dla mnie. Nigdy nie czułam się dobrze w przedmiotach humanistycznych, wolałam konkretną wiedzę - wyjaśnia Sajnóg. - Teraz mam możliwość uczestnictwa w międzynarodowych, ambitnych projektach. Jestem na bieżąco z nowinkami - dodaje.

Hermetyczna branża powoduje, że na stu specjalistów płci męskiej przypadają maksymalnie dwie kobiety. Psycholog Czesław Michalczyk uspokaja, że niechęć wśród pań do profesji uważanych za typowe męskie, zmniejszy się. - Wystarczy spojrzeć na zawody typu policjant, kierowca. Kiedyś były one oblegane przez mężczyzn, dziś kobiety doskonale realizują się w tych profesjach. Zmiany te zaszły w sposób naturalny. Dokładnie tak samo będzie z branżą IT, trzeba tylko kobietom dać jak najwięcej szans na obranie takiej kariery zawodowej - tłumaczy psycholog.

Obecnie sektor IT poszukuje przede wszystkim: programistów, architektów, kierowników projektów, konsultantów, analityków i testerów.
Podpis

ITMAGINATION/www.itmagination.pl


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.