Co wziąć pod uwagę wybierając słuchawki?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Marcin71

Czytano: 501 razy | Kategoria: Sprzęt | Ilość słów: 500 | Data: 06.12.12 | 0 komentarzyCo wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie słuchawki? W różnego rodzaju zestawieniach można znaleźć konkretne modele do konkretnych zastosowań. Jest jednak kilka elementów wspólnych, na podstawie których możemy ocenić, jakie parametry są istotne dla naszych potrzeb.Pasmo przenoszenia.
Częstotliwości, na jakie czułe jest ludzkie ucho zamykają się w przedziale 16-2000 Hz. Tony niższe lub wyższe słyszalne są przez niewielki odsetek ludzkości, chociaż wrażliwość na konkretne dźwięki to sprawa bardzo indywidualna. Nazywający siebie audiofilami mogą wyposażyć się w modele przenoszące zakres od 5 do 45000 Hz dzięki niezwykle precyzyjnym membranom. Z kolei dla użytkownika, który kupuje słuchawki przede wszystkim do rozmów wystarczające pasmo przenoszenia to 200 do 3000 Hz, dopasowany do ludzkiej mowy.


Łączność
Słuchawki przenośne konstruowane są przede wszystkim w ten sposób, by były dla ucha jak najmniej inwazyjne. Z tego też tytułu nie stosuje się przy nich łączności bezprzewodowej (baterie zwiększają wagę) a krótki kabel ze standardowym mini-jackiem 3,5mm. Okablowane są również urządzenia do zastosowań profesjonalnych, stosowane zaś złącza do 3,5mm i 6,3mm jack. Do produkcji przewodów wykorzystuje się miedź beztlenową, a kable mają długość około 3m. Łączność bluetooth stosuje się najczęściej w słuchawkach przeznaczonych do smartfonów. I o ile przy okazji rozmów sprawdzają się dobrze, to już jakość odtwarzanej muzyki potrafi pozostawić wiele do życzenia.

Obudowa i konstrukcja
Jest to kwestia najbardziej indywidualna. Niektórzy z nas po prostu nie lubią korzystać ze słuchawek dousznych. Jeśli jednak muzyka towarzyszy nam najczęściej w podróży środkami lokomocji, w których zazwyczaj jest dość głośno, to dokanałówki słuchawki o konstrukcji zamkniętej sprawdzają się najlepiej. Ich odpowiedniki z rodziny otwartych, półotwartych i dousznych generują dźwięk podobnej jakości, jednak sprawdzają się głównie w cichych pomieszczeniach. Można przemyśleć ewentualną inwestycję w modele wyposażone w redukcję szumów, ale są to dodatkowe koszta.

Poziom ciśnienia akustycznego
Ludzkie ucho na dłuższą metę potrafi wytrzymać dźwięki o natężeniu od 110 do 140 dB, jednak ograniczenia unijne nakładają na producentów konieczność stosowania ograniczeń do 80dB. W zależności od zastosowań, ta najniższa wartość zazwyczaj wystarcza, chociaż produkty przeznaczone na przykład dla DJ'ów oferują pasma powyżej 110dB.

Wybór słuchawek dzięki tym kryteriom staje się prostszy i bardziej precyzyjny. Mimo to wciąż wiele zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji. Prawdopodobne wyniki ankiety stawiającej pytanie słuchawki nauszne vs douszne rozdzieliłyby się po równo. Te pierwsze zwyczajowo oferują lepszą jakość odtwarzanego dźwięku ale są mniej mobilne. Istnieją jeszcze słuchawki dokanałowe, których fragment jest wprowadzany do wnętrza ucha, z dodatkową warstwą izolującą użytkownika od dźwięków z zewnątrz. Także rodzaj ulubionej muzyki często determinuje ostateczny wybór. Modele oferujące głębokie basy lepiej sprawdzą się w przypadku amatorów muzyki elektronicznej, z kolei w przypadku instrumentów smyczkowych potrafią wywoływać nieprzyjemne zniekształcenia. Konkretny model i rodzaj słuchawek powinniśmy także przystosować do swoich oczekiwań. 


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.