Czym się kierować przy wyborze laptopa do gier?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: kutzzz

Czytano: 601 razy | Kategoria: Sprzęt | Ilość słów: 426 | Data: 25.10.12 | 0 komentarzyCzym się kierować przy wyborze laptopa do gier? Co jest najważniejsze dla graczy? Ile musi kosztować dobry sprzęt? Na co zwracać uwagę? Czy ultrabooki i inne małe laptopy nadają się do gier?


Odwieczne pytanie: czy laptopy nadają się do gier? Przeglądając rozmaite fora internetowe można się spotkać głównie z opiniami głoszącymi, że nawet najlepsze laptopy nie są urządzeniami z których gracze mogą mieć jakiś pożytek. Mówi się o tym, że notebooki mają zbyt małe ekrany i że nie są wystarczająco wydajne. Oczywiście, jeśli porównywać je z dedykowanymi graczom konsolami, to faktycznie – zastrzeżenia te wydają się uzasadnione. Warto jednak pamiętać, że przecież „gra grze nierówna”, a miłośnicy wirtualnej rozrywki mają bardzo różne wymagania. Poza tym – technologia rozwija się naprawdę błyskawicznie i to, co jeszcze nie tak dawno było prawdą, dziś niekoniecznie musi nią być.

Najlepsze notebooki do gier, to tak zwany sprzęt „gamingowy” (od angielskiego „game” czyli „gra”), a więc projektowany specjalnie z myślą o graczach. Absolutnym minimum jest tu mocny, czterordzeniowy procesor z serii Intel Core I7 i przynajmniej 4GB – chociaż przeważnie zwykle ta ostatnia wartość jest dwukrotnie wyższa.

Nowoczesne gry stawiają przed urządzeniami także bardzo wysokie wymagania pod względem graficznym. Toteż w laptopach „gamingowych” najczęściej spotyka się dziś karty graficzne nVidia GeForce 650M, 660M lub 675M.

Wybierając sprzęt do grania warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy wymienione powyżej parametry.

Nie bez znaczenia oczywiście pozostaje również komfort gry. Dlatego małe laptopy raczej nie sprawdzą się w tym przypadku. Przekątna ekranu typowego urządzenia dla graczy wynosi zwykle 17 cali, a w każdym razie – nie mniej niż 15,3.

Sprawą nieco bardziej drugorzędną jest pojemność dysku twardego, chociaż – jak głosi stare powiedzenie informatyków – tej nigdy zbyt mało. Trzeba natomiast pamiętać, by – niezależnie od rozmiaru – był to dysk jak najszybszy. Oznacza to prędkość obrotową rzędu 7200rpm lub - jeśli pozwalają na to zasoby finansowe - dysk typu SSD (ang. „solid state driver”). Takie rozwiązanie pozwala na szybkie odczytywanie zapisanych na nim danych, dzięki czemu gry działają po prostu bardziej płynnie.

Na koniec wreszcie warto podkreślić jeszcze jedno: w przypadku sprzętu przeznaczonego dla zapalonego gracza oszczędzać nie warto. A chociaż pięknie wyglądają i w zastosowaniach codziennych sprawdzają się doskonale, to ultrabooki w większości i netbooki bez wyjątku - do grania w gry raczej się nie nadają. Chyba, że ktoś lubi spoglądać na ekran przez lupę i między jednym a drugim wystrzałem poczytać książkę lub wypić kawę.
Podpis

Jestem miłośnikiem nowych technologii, piszę m.in. o takich tematach jak mobilne stacje robocze czy laptopy Lenovo.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.