Jaką lornetkę wybrać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: berszi

Czytano: 550 razy | Kategoria: Sprzęt | Ilość słów: 344 | Data: 21.08.13 | 0 komentarzyJednym z najczęściej wykorzystywanych sprzętów optycznych, pozwalających na obserwację danego obiektu w przybliżeniu jest oczywiście znana każdemu lornetka. Myśląc o zakupie lornetki, często długo zastanawiamy się, jaką wybrać, tym bardziej, że mamy ich na rynku wprost zatrzęsienie.


Lornetki produkowane są zarówno przez czołowych producentów sprzętu fotograficznego, jak Pentax, Nikon, Canon czy Olympus, jak i przez inne firmy, jak Delta Optical czy Swarovski Optik. Każda hurtownia internetowa czy sklep online parający się sprzedażą sprzętu optycznego ma w swojej ofercie różnorakie lornetki w bardzo rozległym przedziale cenowym, przystosowane do różnego typu obserwacji.  Jeśli myślimy o zakupie lornetki dobrej, która będzie dobrze spełniała swoją rolę, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie kupimy lornetki wysokiej jakości za niskie pieniążki. Oczywiście niemal każda hurtownia internetowa oraz sklep będzie mieć zapewne w ofercie tanie lornetki tak zwane uniwersalne, ale tak naprawdę do poważnej obserwacji tego typu sprzęt się nie nada. Dobra lornetka musi mieć odpowiedni kąt widzenia, wyraźny, czysty, jasny obraz pozbawiony odbłysków, efektu aberracji chromatycznej i winietowania, musi posiadać dobry system ostrzenia, odpowiednie pole widzenia, itd.

Tymczasem, to, co proponuje nam niejedna hurtownia internetowa czy też każdy mały sklep ze sprzętem turystycznym czy optycznym, jeżeli chodzi o najmniejsze przedziały cenowe, to zwykłe amatorskie lornetki nie spełniające tych cech.  Co musimy zrobić najpierw? Odpowiedzieć sobie na pytanie - do czego ma nam służyć lornetka. Inną bowiem kupimy, gdy szukamy małej lornetki o prostej konstrukcji wyłącznie do oglądania widowisk teatralnych, inną do obserwacji przyrody, a jeszcze inną do żeglarstwa. Jeśli na przykład szukamy lornetki do obserwacji astronomicznych, musimy szukać lornetki zaawansowanej, o dużym powiększeniu, znakomitym odzwierciedleniu szczegółów. Jeżeli wybieramy się w góry i potrzebujemy lornetki turystycznej, potrzebna nam będzie lornetka odporna na zmienne warunki pogodowe i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. W żeglarstwie sprawdzają się lornetki o stałym powiększeniu, wodoodporne, najlepiej z wbudowanym kompasem. Jak widać, wybór odpowiedniego sprzętu optycznego wcale nie jest prosty. Warto zatem najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ma ona nam służyć, a dopiero potem szukać odpowiedniego modelu.
Podpis

hobby


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.