Laptop dla studenta – jak go wybrać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Justyna

Czytano: 1050 razy | Kategoria: Sprzęt | Ilość słów: 472 | Data: 30.03.12 | 0 komentarzyJeszcze do niedawna laptop kojarzył się z luksusem, na który pozwolić mogli sobie jedynie biznesmeni. Dziś student, który w jednej ręce trzyma torbę z przenośnym komputerem, a w drugim resztę bagażu nikogo już nie dziwi. Laptop stanowi podstawowe wyposażenie każdego studenta i to już od 1. roku.


Jaki model wybrać? Czy kierować się marką czy ceną? Jakie parametry powinien mieć komputer, aby posłużył długo? Takie pytania zadają sobie zarówno świeżo upieczeni studenci, jak i ich rodzice. Nie ma jednej, najlepszej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, jak intensywnie i do jakich prac będzie go wykorzystywał. Równie istotna jest cena – najlepszym rozwiązaniem byłby oczywiście tani laptop, jednak połączenie jakości z wartością często nie jest takie proste.

Wśród studentów można wyróżnić kilka grup. Student-imprezowicz będzie potrzebował komputera nie tyle do nauki, co do słuchania muzyki i włączania jej na imprezach, również tych w plenerze. Tym samym dla niego najlepszym rozwiązaniem będzie komputer o pojemnym dysku, najlepiej 500GB, z dobrymi, wbudowanymi głośnikami i o niezbyt dużej wadze. Przekątna matrycy nie jest najważniejsza, dlatego kompromisem, który przyczyni się również do mniejszej wagi sprzętu, będzie wybór przekątnej 13,3 cala.

Student pilny, to taki, który chętnie wykorzystuje komputer do pisania prac, tworzenia projektów, omawiania ich z innymi pilnymi studentami. Często użytkuje go w domu, ale kiedy się nie spojrzy, można go spotkać również w bibliotece. Dla niego najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęt odporny na wstrząsy (ach ta komunikacja miejska), niezbyt ciężki (oprócz niego będzie nosił jeszcze książki, kserówki i inne materiały), ale też w miarę wydajny. Laptopy Samsung wydają się być w tym momencie rozwiązaniem najlepszym, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Sprzęt dobrej klasy można kupić już za około 2 tysiące złotych.

Trzeci typ studenta określić można mianem „wszystko chcącego”. Laptop ma być i do pracy, i do oglądania filmów, i do gier. Niekoniecznie trzeba będzie go transportować, no chyba że wracając do domu. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc zainwestowanie w komputer o dużej przekątnej ekranu, najlepiej 17,3 cala – filmy najlepiej ogląda się na dużym ekranie, a i gra jest o wiele bardziej przyjemna. Do tego mocny procesor, i3 to naprawdę minimum, lepsze będzie i5 albo i7, ale to już spory wydatek. Na koniec trzeba zadbać o kartę graficzną, koniecznie zewnętrzną – zintegrowane nadają się dla studentów pilnych, którzy raczej nie będą przywiązywali wagi do grafiki. Jeszcze tylko pojemny dysk, dużo RAM-u (minimum 4GB DDR3) i można już rozpoczynać i studia i zabawę.

Nie ma optymalnego laptopa dla studenta. Ten, kto ma niewygórowane wymagania powinien liczyć się z wydatkiem rzędu 2000-2500 złotych, wliczając podstawowe akcesoria (mysz, torba, słuchawki). Studenci-wymiatacze będą musieli sporo się naszukać, aby znaleźć sprzęt za 3000.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.