Użytkowanie przewodów koncentrycznych

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: berszi

Czytano: 489 razy | Kategoria: Sprzęt | Ilość słów: 417 | Data: 04.04.14 | 0 komentarzyKable koncentryczne bardzo często porównywane są do kabli symetrycznych. Jednakże pomiędzy nimi występują znaczne różnice, o których należy wiedzieć, by dobrać odpowiedni rodzaj kabla do właściwego zastosowania.


Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że odporność na różnego rodzaju zakłócenia jest znacznie wyższa w przypadku kabli koncentrycznych, niż w przypadku kabli symetrycznych. Ta ich właściwość sprawia, że są one znacznie powszechniej stosowane, a i z ich użytkowania jesteśmy bardziej zadowoleni.

Głównym zastosowaniem przewodów koncentrycznych jest przesyłanie sygnałów cyfrowych oraz sinusoidalnych. Nie jest to jednak dowolny przesył. Takie właściwości są bowiem ściśle regulowane i w tym konkretnym przypadku zakres przesyłanych sygnałów mieści się w granicy od 20 Herzów do 15 giga Herzów. Jest to tak szeroki zakres, że z powodzeniem można przewód koncentryczny stosować przy instalacjach antenowych, zarówno odbiorczych, jak i nadawczych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że muszą one być o małej mocy, do kilkudziesięciu watów. Przy wyższych mocach należy zastosować inne rozwiązanie, gdyż wówczas na tych kablach powstają zbyt duże straty sygnału, a to z kolei sprawia, że nie spełniają one takich funkcji, jakie byśmy oczekiwali. Zatem tego rodzaju przewody będą również stosowane przy telewizji kablowej, a także przemysłowej, która powszechna jest we wszelkiego rodzaju zakładach produkcyjnych, firmach i nie tylko. Przydatne są one również, kiedy zakładane są instalacje anten satelitarnych.

Coraz powszechniej znajdują one zastosowanie przy tworzeniu sieci komputerowych, a bez Internetu dziś nie da się żyć. Można zatem sobie wyobrazić, jak kable koncentryczne tego rodzaju są wykorzystane do podłączenia choćby jednego miasta do globalnej sieci internetowej. W takich przypadkach możliwości przesyłu danych, a więc sygnału, ograniczone są do 10 Mb na sekundę. Trzeba przyznać, iż prędkość ta kiedyś robiła wrażenie, a w dzisiejszych czasach została już zastąpiona w większości wypadków znacznie większą, a co za tym idzie – również innymi kablami, które dają znacznie większe możliwości technologiczne. Natomiast nie zrezygnowano jeszcze z używania tych kabli w połączeniach audio-video. Tam bowiem sprawują się one doskonale i co więcej, nie potrzeba ich zastępować. Dlatego też po dziś dzień wielu ludzi z nich korzysta i zapewne będzie korzystać jeszcze całkiem długo.

Ponieważ każdy przewód koncentryczny ma swoją długość, to często zachodzi konieczność łączenia ich ze sobą. Wówczas wykorzystywane są odpowiednie złącza koncentryczne, które gwarantują stabilny przesył sygnału.

 
Podpis

Berszi


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.