Wybór komputera nie jest wcale łatwy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: instalgren1

Czytano: 708 razy | Kategoria: Komputery | Ilość słów: 992 | Data: 26.06.13 | 14 komentarzyPanuje powszechne przekonanie, że kupując komputer drogi i z najmocniejszymi podzespołami dostajemy najlepszy sprzęt. Jednak może wcale tak nie być i może się okazać, że kupiony przez nas sprzęt nie spełni naszych oczekiwań lub będzie kupiony na wyrost.


Wiele osób uważa, że wystarczy pójść do sklepu, wybrać najdroższą jednostkę na jaką nas stać i będziemy zadowoleni. Nic bardziej mylnego. Często okazuje się, że wybierając sprzęt droższy wcale nie spełnia on naszych wymagań lub jest zakupiony na wyrost i nie wykorzystujemy jego potencjału nawet w połowie. Niewykorzystany potencjał teoretycznie nie jest problemem jednak nie zawsze. Gorzej kiedy sprzęt nie jest w stanie sprostać zadaniom jakie chcemy mu postawić. Nie każdy musi znać się na sprzęcie komputerowym tym bardziej, że jest to dziedzina tak obszerna iż nie sposób być w niej na bieżąco nie zajmując się tym cały czas. Dlatego przedstawię główne grupy użytkowników i przybliżę na co powinny one zwrócić uwagę przy zakupie komputera.

Pierwszą i najliczniejszą grupą będą użytkownicy domowi. Osoby takie używają komputera praktycznie do wszystkiego począwszy od przeglądania internetu poprzez rozrywkę po pracę. Dzieci na sprzętach takich grają w różnego rodzaju gry. Cała rodzina korzysta z niego do obejrzenia filmu czy posłuchania muzyki, starsi użytkownicy często pracują na nim jako dodatkowym sprzęcie poza pracą. Są one zazwyczaj wyposażone we wszystkie technologie wspierające multimedia i transmisję danych oraz we wszystkie niezbędne złącza potrzebne np. do połączenia komputera z telewizorem, internetem czy umożliwiające podłączenie urządzeń peryferyjnych. Komputery dopasowane do użytkowników domowych najczęściej pochodzą z segmentu tak zwanych komputerów multimedialnych. Najmocniejsze posiadają procesory czterordzeniowe i mocne układy graficzne jednak są sporo droższe i w 95% klasyczny użytkownik nie wykorzystuje więcej niż 30% jego mocy więc nie ma sensu przepłacać za coś czego i tak nie wykorzystamy.

Drugą grupą jaką możemy wyróżnić są użytkownicy wykorzystujący komputer do pracy. Są to pracownicy biurowi i biznesmeni pracujący w terenie czy w podróży. Pracownicy biurowi najczęściej korzystają z komputera jako maszyny do pisania wszelkiego rodzaju dokumentów i obsługi programów np. księgowych czy do obsługi firmy. Korzystają także z poczty elektronicznej czy ogólnie internetu. Sprzęty takie nie muszą być mocne i w zasadzie prawie każdy obecnie dostępny komputer powinien być wystarczający do pracy biurowej. Nieco inaczej jest z pracującymi w terenie czy podróży. Ci użytkownicy poszukują sprzętów o małych gabarytach i długim czasie pracy na baterii. Wybierają netbooki, tablety lub ultrabooki. Są to sprzęty słabsze od klasycznych komputerów jednak w zupełności wystarczające do pracy z dokumentami, przejrzenia internetu i poczty oraz do obsługi prezentacji. Najmocniejsze są ultrabooki - supercieniutkie komputery pracujące długo na baterii i ważące bardzo niewiele przez co są łatwe w transporcie. Te urządzenia jednak są bardzo drogie i tylko zamożniejsi mogą sobie na nie pozwolić. Większość wybierze tu netbooka w rozmiarze od 10 do 12 cali lub tablet w rozmiarze 7 do 10 cali. Wybór zależy tu wyłącznie od tego czy potrzebujemy aplikacji obsługiwanych tylko przez system Windows czy wystarczy nam Android w tablecie i czy nie przeszkadza nam używanie ekranu dotykowego.

Ostatnią i zarazem najbardziej wymagającą grupą będą graficy i gracze. Osoby te potrzebują najmocniejszych jednostek. Renderowanie grafiki wymaga bardzo dużych mocy obliczeniowych nie tylko procesora ale także karty grafiki i dużej ilości pamięci operacyjnej. Ważne jest także aby dysk był jak najszybszy. Grafika płaska nie jest aż tak wymagająca jednak projektowanie 3D już tak. Podobnie jest z graczami. Gry to najbardziej wymagające programy. Większość obecnie wypuszczanych tytułów renderuje grafikę na bieżąco i przy słabszym sprzęcie po prostu nie jest to możliwe w sposób płynny. Powstają przycięcia lub po prostu dany tytuł wcale się nie uruchamia. Oprócz tego potrzebne są duże monitory o dużych rozdzielczościach i jak najlepszej jakości obrazu. Profesjonalni graficy wybierają monitory firm takich jak Eizo, które kosztują majątek ale też wyświetlany na nich obraz jest rewelacyjny i zazwyczaj posiadają w zestawie kalibrator, który sam w sobie jest bardzo drogi. Gracze niekoniecznie wybierają takie monitory ze względu na cenę i potrzeby, które w tym wypadku są nieco inne. Tu ważny będzie rozmiar, typ podświetlenia oraz czas reakcji matrycy oraz odwzorowanie kolorów.

Podstawą jest zakwalifikowanie się do jednej z tych grup. Oczywiste jest, że przy wyborze sprzętów jaki mamy obecnie to nie wystarczy gdyż i tak ciężko się zdecydować. Przed zakupem najlepiej zorientować się co jest w danej chwili dostępne i co wydaje się dla nas odpowiednie, a następnie zasięgnąć języka u kogoś kto zna się na sprzęcie. Jeżeli nie znamy nikogo takiego warto poczytać nieco na ten temat na forach internetowych i spróbować wyłowić tam istotne dla nas informacje. Unikać trzeba też pseudoinformatyków, którzy mianują się nimi nie posiadając żadnego wykształcenia lub doświadczenia w tej dziedzinie. Nawet informatyk po studiach nie musi znać się na sprzęcie komputerowym gdyż tego na studiach nie uczą i jedynie praktyka oraz własne zdobywanie doświadczenia daje wiedzę. Tak czy inaczej zakalsyfikowanie się do jednej z opisanych grup pozwoli przynajmniej ograniczyć swój wybór do pewnego asortymentu i spróbować zorientować sie czy sprzedawca nie wprowadza nas w błąd. Jeżeli mamy jakiegoś fachowca warto jednak zabrać go ze sobą gdyż praktyki współczesnych handlowców polegają na sprzedaży tego co im opłaca się sprzedać i z czego mają największy zysk, a nie tego czego klient tak na prawdę potrzebuje. Warto temat potraktować poważnie gdyż komputer kosztuje niemało i każdy chciałby aby służył nam dobrze jak najdłużej.
Podpis

Instal Greń - instalacje grzewcze i sanitarne


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.