Funkcjonalność i estetyka sztućców

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: marcelsobieski

Czytano: 929 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 573 | Data: 25.03.14 | 0 komentarzySztućce to nie tylko narzędzia bardzo przydatne. Od dość dawna już jedną z ich głównych funkcji jest dekoracja stołu. Oczywiście ta funkcja pozostaje jakby uboczna i podporządkowana utylitaryzmowi, ale producenci sztućców zdecydowanie dbają także i o to, aby prezentowały się one jak najlepiej.


Funkcjonalność przede wszystkim

Określony kształt sztućców, który wydaje się nam dziś czymś podstawowym, oczywistym i niezmiennym, nie zawsze taki niezmienny był. Po prostu miliardy rąk, niezliczona ilość kęsów przeniesionych z talerzy do ust doprowadziły do opracowania takiej, a nie innej formuły. Tylko i wyłącznie funkcji użytkowej zawdzięczamy to, że sztućce wszędzie wyglądają tak samo. Warto tu dodać, że obraz ten jest mocno osadzony w kulturze europejskiej, bo kuchnia japońska wymaga takiego podzielenia potraw, aby można było nabrać gotowy kęs – dlatego da się japońskie potrawy jeść pałeczkami, ale na schabowego tak uzbrojeni nie powinniśmy się raczej porywać.

Drobne detale

Sztućce mają wspólny plan budowy, ale nie trzeba być szczególnie bystrym, żeby zauważyć różnice – mniejsze lub większe – w sposobie ich wykończenia. Proste lub misternie zdobione uchwyty, polerowane na wysoki połysk albo satynowane, ostrza ukształtowane minimalnie inaczej. Wszystko to są co prawda detale, ale detale, które sprawiają, że jedne sztućce lepiej leżą nam w ręce, inne trochę gorzej, że jedne są ładne, a inne się nam tak nie podobają. Takie detale to oczywiście dziś już zasługa designerów, projektantów, którzy opracowują coraz to nowe wzory dekoracji. Sztućce Gerlach na przykład są projektowane przez sztab kilkunastu osób odpowiedzialnych wyłącznie za to, aby były zawsze piękne i zachwycały gości nie mniej niż potrawy najlepszych szefów kuchni.W zależności od sposobu wykończenia, kształtu detali, dokładności przeniesienia wzoru na każdą sztukę przepięknych, choć zwykle niewielkich arcydzieł sztuki użytkowej, sztućce nie tylko stają się w pełni funkcjonalne, ale także piękne.

Uzupełnienie dekoracji

Dekoracje stołu to rozbudowana sztuka ustawiania zastawy, potraw oraz wszystkie, co tylko na stole znaleźć się powinno. Inne dekoracje obowiązują na przyjęciach weselnych, inne w czasie zjazdów rodzinnych, a jeszcze inne na przykład na firmowych imprezach integracyjnych lub konferencjach. Tak naprawdę na każdą z tych okazji przygotowuje się wszystkie dekoracje od zera. Jedna tylko rzecz pozostaje niezmienna: idealnie wypolerowane, wytarte i błyszczące równo sztućce. Każda, nawet najmniejsza łyżeczka musi z daleka lśnić.

W przypadku sztućców o najbardziej misternych zdobieniach oznacza to często bardzo wiele czasu spędzonego na dokładnym polerowaniu zakamarków dekoracji przestrzennych, ale trzeba przyznać, że efekt wart jest każdej poświęconej na tę czynność sekundy. Bo sztućce muszą tworzyć klimat – to więcej niż tylko sposób jedzenia. Są nieodłączną częścią kultury, czymś tak nieodzownym dla eleganckiego nakrycia stołu, jak szczypta soli dla każdej potrawy. Nie ma w tej analogii ani krzty przesady. Wie o tym każdy, kto uważniej przyglądał się stołom. Polecam Ci szczególnie uważnie przyjrzeć się sztućcom na oficjalnych bankietach – tam naprawdę wyglądają one zupełnie inaczej niż podczas codziennego obiadu.
Sztuka dekoracji stołu jest trudna, bo wymaga uwzględnienia bardzo wielu elementów. Wydawać by się mogło, że zastawa jest gdzieś poza kręgiem zainteresowań dekoratorów, ale tak nie jest – rozejrzyj się wokół siebie i spróbuj dostrzec piękno sztućców, które być może właśnie zostały schowane do szuflady.
Podpis

Artykuł powstał dzięki wiedzy i uprzejmości specjalistów ze sklepu Nakrywamy.pl. Po więcej szczegułów odwiedź sklep pod adresem - http://www.nakrywamy.pl/sztucce-gerlach.html


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.