Serwisy obiadowe dawniej i dziś

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Oszka

Czytano: 511 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 317 | Data: 11.10.12 | 0 komentarzySerwis obiadowy kojarzy nam się głównie z odświętnymi, rodzinnymi obiadami, podczas których na naszym stole pojawia się najlepsza zastawa. Ładny serwis obiadowy to również doskonały pomysł na prezent ślubny. Używanie serwisów obiadowych ma długa tradycję.


Najpiękniejsze serwisy obiadowe nie mogłyby powstać, gdyby nie wynaleziono porcelany. Materiał ten zastąpił używane powszechnie naczynia z gliny lub fajansu. Początkowo, na wspaniałe porcelanowe serwisy mogli pozwolić sobie jedynie bogacze, zwłaszcza władcy. Wykonywano je i zdobiono ręcznie, co sprawiało, że praca nad nimi trwała nawet kilkanaście lat. Serwisy te składały się z setek elementów, które wcale nie musiały tworzyć jednolitej całości. Stawiano wręcz na różnorodność, by zachwycać i zaskakiwać korzystających z zastawy gości.

 

Największym i najsłynniejszym serwisem świata jest pochodzący z XVIII wieku Serwis Łabędzi. Serwis ten został wykonany w Miśni, a jego autorem był Jan Joachim Kändler. Liczący 2 200 sztuk serwis przeznaczony był dla hrabiego Henryka Bruhla. Inny znany serwis to Flora Danica. Licząca 1802 sztuk zastawa była darem króla Danii dla Carycy Katarzyny Wielkiej. Serwis nie opuścił nigdy miejsca swojego powstania- Kopenhagi,gdyż caryca została zamordowana przed jego ukończeniem.

 

Gdy porcelana stała się tańsza, serwisy obiadowe zagościły niemal w każdym domu. W XIX wieku skład serwisów był stosunkowo stały. Zastawę tworzyły talerze, wazy, półmiski, sosjerki, salaterki i maselniczki. Dodatkowo w skład wchodiły pojemniki na przyprawy i naczynia do suszenia kieliszków. Ówcześnie popularne były również serwisy do deserów składające się z talerzy i talerzyków do ciast, filizanek, spodeczków na konfitury, pater na ciasta i koszy przeznaczonych na owoce. Z porcelany wykonywano również tak zwane surtout de table czyli ozdoby stołu.

 

Dziś serwisy obiadowe wykonane są nie tylko z porcelany i przybierają różne fantazyjne kształty. Faktem jest, że warto posiadać przynajmniej jeden, by w odpowiedni sposób przyjmować gości na większych imprezach rodzinnych lub okolicznościowych.
Podpis

Oszka


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.