Co robić we Wrocławiu?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 346 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 466 | Data: 28.12.12 | 0 komentarzyWrocław to miejsce, które łączy kulturę, historię i rozrywkę na najwyższym poziomie. Szereg imprez cyklicznych i nieustanny rozwój kulturalny miasta sprawia, że śmiało można nazwać Wrocław wyjątkową stolicą kultury.


Wrocław zrobił istotny krok w kierunku promowania ambitnego kina. We Wrocławiu powstało kino Nowe Horyzonty, którego nadrzędnym celem jest prezentacja głównie ambitnych i wartościowych produkcji. Szczególnie zyskało na znaczeniu z racji organizowanego tu od 2006 roku największego w Polsce festiwalu filmowego Nowe Horyzonty. Jest to obiekt prezentujący na swych dziewięciu salach kino artystyczne, autorskie i  ambitne tzw. kino środka. Zawsze do usług dla widzów jest w obiekcie dobre bistro, można też skorzystać z usług księgarni z literaturą filmową i płytami czy  obejrzeć galerię plakatu. 

 

Kino prowadzi także działalność edukacyjną z zakresu filmu, opery (łącznie z transmisjami ważnych wydarzeń z The Metropolitan Opera), organizuje wystawy, koncerty, specjalne filmowe spotkania np. dla dzieci czy seniorów. Kinem zarządza oraz określa całokształt jego programu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, będące organizacją non profit. Całokształt dotychczasowej i przyszłej działalność Kina jest też częścią bardzo dużego programu: Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016. W czerwcu 2011 roku to właśnie Wrocław wygrał konkurencję z innym polskimi miastami (jak Warszawa, Lublin, Katowice i Gdańsk) o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.Obecnie  dopracowuje się już ostatnie założenia planów obejmujących całość obchodów ESK.

 

Niewątpliwie, również i dzięki temu, systematycznie będzie się jeszcze bardziej wzbogacała kulturalna oferta Wrocławia. Specjalnie środki obiecane z Ministerstwa Kultury, z kasy miasta oraz od sponsorów powinny umożliwić zorganizowanie mnóstwa wartościowych imprez. Przewiduje się ich co najmniej sto, w tym np. Światowy Dzień Bibliotekarzy, Kongres Intelektualistów itd. Mają także powstać nowe centra kultury na Nadodrzu i Brochowie. Powinien niebawem nastąpić istotny jakościowy przełom w naszych kulturowych zwyczajach. W tej idei ma ogromnie pomóc program ECK i wypromować miasto Wrocław podobnie jak poprzednio  francuskie Lille czy szkockie Glasgow.

 

Zamiast pytać, co robić we Wrocławiu, zapytajmy lepiej kiedy. Wrocław, jako duże centrum na mapie polskiej kultury, ma już od lat swoje bardzo znane i cenione imprezy. Do nich należy Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Jest to bardzo prestiżowe wydarzenie kulturalne, w którym uczestniczą światowej sławy muzycy, nadający Festiwalowi wysoką rangę artystyczną i w ślad za tym – ogromną oglądalność. Nie mniej interesujący jest Wrocławski Festiwal Jazzowy – Jazz Nad Odrą, jeden z najstarszych takich polskich festiwali. Początkowo uczestniczyli w nim i zdobywali sławę głównie polscy artyści (m. in. Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Andrzej Zaucha), obecnie pojawia się coraz więcej znaczących gwiazd światowego jazzu. Każda edycja wyłania tzw  „indywidualność jazzową”, co wywołuje zwykle niemałe emocje.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.