Alkohol w Biblii

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gryzipiorek

Czytano: 578 razy | Kategoria: Literatura i poezja | Ilość słów: 388 | Data: 20.04.12 | 0 komentarzyPowszechnie wiadomo, że muzułmanom nie wolno spożywać alkoholu. Zabrania im tego religia. A jak to jest w przypadku chrześcijan? Pierwsze wzmianki o winie pojawiają się w kilku księgach Starego Testamentu.


Co ciekawe, kiedyś wino oznaczało co innego niż dziś. Współcześnie przez wino rozumiemy fermentowany napój alkoholowy pozyskiwany z soków owocowych. W czasach starotestamentowych słowem „wino” określono kilkanaście różnych rzeczy, nie tylko napój fermentowany, ale także owoce winogrona, rodzynki, płyny, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, a nawet ocet. Wtedy nie znano procesu destylacji, więc wino było czymś zupełnie innym niż teraz. Mogło być tylko lekko sfermentowanym sokiem z winogron, zawartość alkoholu nie przekraczała 14 procent.

Ziemia Kanaan obfitowała w winorośl, dlatego w Starym Testamencie pełno jest odniesień do winnej latorośli, która stała się przedmiotem alegorii i symboliki. Owoce winogronowe, soki i wina, które z nich pozyskiwano uznawano za dar od Boga. Jednak z drugiej strony, przestrzegano przed nadużywaniem napojów alkoholowych, które mącą umysł. Stan upojenia alkoholowego był potępiany. Wielokrotnie księgi piętnują tych, którzy spożywają „sok winogronowy”, „wino” lub „mocny napój”. Ich spożywanie było zabronione na przykład kapłanom podczas posługi w Namiocie Zgromadzenia. Pismo Święte ostrzega, że skutki mogą być śmiertelne. Pojawia się także argument, że spożywanie wina jest niegodne, gdyż ciało jest świątynią Ducha Świętego.

Nowy Testament także podejmuje problem nadużywanie alkoholu. Pojawia się on głównie w tych fragmentach, które dotyczą ludów pogańskich nawróconych na chrześcijaństwo. Chodzi głównie o ludność Azji Mniejszej, Rzymu oraz Grecji. Mimo że przyjęli chrzest, praktykowali pogański tryb życia, co spotkało się z ostrą krytyką apostoła Pawła, który wyruszył w świat, aby szerzyć Ewangelię. Przestrzegał, że pijaństwo, obżarstwo i rozwiązłość zamykają drogę do zbawienia duszy.

Wino i sok winogronowy były tak powszechne, że stały się doskonałymi tłami do przekazywania głębszych myśli, stanowiły przedmiot metafor. Jedna z nich jest ta zawarta w Ewangelii św. Mateusza – dotyczy nalewania soku do nowych bukłaków, które muszą być idealnie czyste. Jeśli sok zostałby nalany do używanych lub zanieczyszczonych skórzanych pojemników, to zacząłby fermentować. Była to aluzja do nauki Chrystusa, która była nieskażona konserwatyzmem oraz poglądami Faryzeuszy.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.