Czytniki ebooków – rewolucja w literaturze

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: dirtu

Czytano: 626 razy | Kategoria: Literatura i poezja | Ilość słów: 416 | Data: 22.08.12 | 0 komentarzyKsiążki drukowane służyły człowiekowi od kiedy Gutenberg wynalazł maszynę drukującą. Przez kilkaset lat nie zmieniły one formy, jedynie zmianie uległa technologia druku. Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie zmienić dotychczasowej książki, jednak ostatnio pojawiły się e-książki i e-czytniki.


Kilkanaście lat temu, elektroniczne książki były tylko wymysłem autorów powieści science fiction a dziś prawie każdy ma do nich dostęp. Postęp technologiczny i rozwój rynku informatycznego razem z siecią Internet spowodował, że książki zaczęto archiwizować w formie elektronicznej. Szybko się jednak okazało, że takie cyfrowe publikacje mają wiele zalet w porównaniu z drukowanymi. Można je było kopiować w ciągu sekundy i przesyłać w inne miejsce świata w czasie nie dłuższym niż minuta. W książkach elektronicznych można dodawać notatki, które później można usunąć lub poprawić. Do ich produkcji nie potrzeba papieru ani druku, przez co mogą być taniej sprzedawane czytelnikom oraz co też bardzo ważne, prawie nie zajmują miejsca. Pojawił się jednak problem z ich czytaniem, polegający na męczeniu się wzroku. Najczęściej czytano e-książki z monitora komputera lub laptopa, ale świecące ekrany skutecznie to czytanie utrudniały.

Firmy elektroniczne szybko zauważyły potencjał e-książek oraz istniejący problem z czytaniem i po kilku latach prób i błędów stworzony został nowy rodzaj wyświetlacza E-papier, który ma imitować kartkę papieru. Znalazł on zastosowanie w specjalnych urządzeniach służących do czytania e-książek – czytnikach ebooków. Są to niewielkich rozmiarów „tablety”, które wyświetlają zawartość książek w wielu popularnych formatach. Czytanie za ich pomocą nie powoduje zmęczenia wzroku jak ma to miejsce przy monitorach czy innych wyświetlaczach. Tekst wyświetlany na e-papierze wygląda tak samo jakby był wydrukowany na kartce papieru.  Pierwszy model takiego urządzenia Librie wypuściła na rynek firma Sony. Spore zainteresowanie tym czytnikiem ebooków spowodowało, że inne firmy też zaczęły produkować swoje modele. Pojawiły się kolejno czytniki Kindle, firmy Amazon później firma Onyx i Pocketbook wypuściły swoje produkty a ostatnio nawet w naszym kraju pojawiły się czytniki eClicto oraz Oyo z Empika. Popularność książek elektronicznych na tyle wzrosła, że wydawnictwa zaczęły sprzedawać książki w wersji cyfrowej, które są tańsze od drukowanych.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt modeli czytników, które różnią się od siebie wielkością, parametrami i funkcjonalnością. Aby dowiedzieć się więcej o danym modelu lub wybrać jakie urządzenie najlepiej kupić, warto jest odwiedzić forum o e-czytnikach, gdzie znajdują się wszelkie informacje o tych urządzeniach.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.