Nowości pogrzebowe

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 325 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 402 | Data: 16.04.13 | 0 komentarzyNowe rozwiązania, świeże trendy, ciekawe propozycje pojawiają się we wszystkich dziedzinach życia. Zmiany takie nie omijają tez sfery pochówków i ofert zakładów pogrzebowych.


Dotyczy to zarówno samego sposobu chowania zmarłych, jak i poszczególnych elementów czy szczegółów przy okazji organizowania uroczystości pożegnalnych. W ostatnich latach nasze społeczeństwo coraz bardziej przekonuje się do metody spopielania zwłok.

 

Prestiżowe zakłady pogrzebowe (szczególnie w większych miastach np. zakłady pogrzebowe we Wrocławiu czy Poznaniu) posiadają już w zakresie swoich usług także kremacje zwłok. Mają więc opracowany specjalny kompleksowy scenariusz przebiegu takiego pochówku, podzielony na odpowiednie etapy, z zachowaniem jak najbardziej godnego i przyjaznego dla wszystkich przebiegu. Z tą, stosunkowo nową, metodą chowania wiąże się też np. powstawanie budowli zwanych kolumbariami, gdzie spoczywają potem urny z prochami zmarłych. Całkiem nową specjalnością stało się także produkowanie urn z bardzo rożnych materiałów o coraz to nowych wzorach i kształtach.

 

Ostatnią odnotowaną nowością w dziedzinie urn jest propozycja tzw urn ekologicznych. Pomysł taki przedstawili polscy graficy – autorzy wzorów. Urna ekologiczna powinna być wykonana na przykład z torfu, i mieć kształt zbliżony do doniczki czy dysku. Po napełnieniu prochami zmarłej osoby, zakopuje się tę urnę w ziemi, gdzie staje się ona jakby doniczką dla sadzonki drzewa. Ponieważ pojemniki na prochy są biodegradowalne, to po latach o zmarłym przypominają nam jedynie żywe, zielone drzewa. Taka symbolika bywa dla wielu – bardzo pocieszająca. Bliscy zmarłego zajmują się potem dbałością o o to nowe drzewko, a nie – doglądaniem bezdusznych kamiennych płyt.

 

Etycy nie mają nic przeciwko takiej idei, ponieważ uświadamia ona nam dobitnie, że istniejemy zawsze w kręgu naturalnych przemian, procesu przemijania i przekształcania się. Stworzenie takiej możliwości pochówku, dawałoby niejednemu z nas szanse wyboru i zadecydowania zawczasu o tych najbardziej już ostatecznych losach naszych ziemskich szczątków.

 

Niestety obecne prawo wciąż dyktuje obowiązek pochówku w obrębie cmentarza. Potrzebne byłyby więc nowe tereny i znaczne rozszerzenie obszarów cmentarnych. W takich parkach – lasach, rosłyby niezwykle urokliwe symbole naszej pamięci. Odwiedzanie tych miejsc, spacerowanie po zielonych, tętniących życiem okolicach, nie byłoby aż tak przykre czy ponure jak wizyty przy nagrobkach. Z zagranicy mamy już bardzo pozytywne przykłady stosowania tego typu rozwiązań. Miejmy nadzieję, że i u nas znajdą one wkrótce większe uznanie i szersze zastosowanie.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.