Polacy wobec kremacji zwłok

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 342 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 409 | Data: 18.12.12 | 0 komentarzyPolacy coraz chętniej decydują się na spopielenie ciała po śmierci. Nie kończą się jednak dyskusje nad zasadnością takiej formy pochówku. Głosy kościoła, polityków i ludzi są bardzo podzielone, jednak z roku na rok przybywa ludzi, którzy wybierają taką formę pożegnania.


 

Kościół wobec kremacji

Kościół jest bardzo niechętny spopielaniu ciała. Za zasadne uznaje się jedynie wtedy, gdy zgon nastąpił poza granicami kraju i transport zwłok byłby zbyt trudny. Kremacja jest dopuszczona, choć niezalecana. Oficjalne zalegalizowanie kremacji przez kościół miało miejsce 8. Maja 1963 roku. Wówczas wydano zalecenia, dotyczące wykonywania obrzędów pogrzebowych w przypadku kremacji. Polski Episkopat przyjął te zalecenia dopiero w 1976 roku, zezwalając na chrześcijańską oprawę takiego nabożeństwa. Zaleca się jednak, aby pożegnalna msza święta odbywała się jeszcze przed spopieleniem ciała zmarłego.

 

Kremacja znana od wieków

Spopielenia ciał zmarłych znane jest już od tysiącleci i stosowano je już w najodleglejszych epokach. Kremacja była obrzędem powszechnym u naszych pogańskich przodków. Jednak pierwsze profesjonalne krematorium z piecem eklektycznym powstało dopiero w 1873 roku w Mediolanie. Techniczne rozwiązania zostały opracowane jeszcze przez Friedricha Siemensa. Zaraz potem system ten zaczęto stosować w Stanach Zjednoczonych, a potem utrwaliło się to we wszystkich większych państwach.

Jak to się odbywa?

W Polsce mamy obecnie dziesięć krematoriów, zaopatrzonych w nowoczesne piece, sterowane komputerowo. Wszystkie z pieców muszą przejść szereg badań i surowych wymagań technicznych i ekologicznych. Ciało, zostaje spopielone w temperaturze dochodzącej nawet do 1200 stopni Celsjusza i co ciekawe, odbywa się to za pomocą rozgrzanego powietrza, bez udziału żywego ognia. Proces ten trwa około dwie godziny, a po tym procesie pozostaje jedynie dwa, do trzech kilogramów prochów. Potem szczątki są rozdrabniane w specjalnym młynie i składane do urny. Urna z prochami, może być składana w specjalnych kolumbariach lub w kryptach ziemnych i murowanych. Polskie prawo nie dopuszcza rozsypywania prochów, ani przechowywania ich w domu.

Dlaczego Polacy wybierają kremację?

W Polsce regularnie rośnie odsetek kremacji. Najwięcej wykonuje się ich w Poznaniu i Warszawie, ale w samym 2006 roku wykonano aż 3 057 kremacji we Wrocławiu (m.in.oferowane przez dom pogrzebwy Styks). Kremacje SA wybierane głównie ze względów estetycznych i higienicznych. Dodatkową zaletą jest to, że koszt pochówku w przypadku kremacji jest znacznie niższy od tego, jaki trzeba przeznaczyć na tradycyjny pogrzeb. Według badań CBOS, Polacy coraz ufniej podchodzą do kremacji i popiera ją prawie co drugi obywatel. Wśród zwolenników przeważają młodzi, wykształceni mieszkańcy największych polskich miast.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.