Formalności pogrzebowe – o czym koniecznie trzeba pamiętać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Natalia

Czytano: 513 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 260 | Data: 22.05.14 | 0 komentarzyChwila śmierci bliskiej osoby, to zawsze trudna sytuacja dla rodziny. Niestety formalności to nieodłączny element pochówku zmarłego. Z czym musi się zmierzyć rodzina, po śmierci najbliższego członka rodziny?


Pierwsze momenty po śmierci zawsze są najtrudniejsze. Tym bardziej jeśli nie możemy ich spędzić w spokoju ale biegając za różnego rodzaju dokumentami. Niestety jest to nieodłączny element każdej śmierci.

Pierwszym dokumentem jaki wystawia lekarz jest karta zgonu. Jeśli zgon następuje w szpitalu wystawia ja lekarz prowadzący dany oddział, jeśli w domu – lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia (jeśli zgon nastąpi np. w nocy po godzinach dyżuru lekarza rodzinnego).

Karta zgonu jest wystawiana bezpłatnie. Otrzymujemy ją niestety tylko w jednym egzemplarzu, dlatego warto ją skserować.

Dopiero po wypisaniu karty zgonu możemy udać się do zakładu pogrzebowego, który przetransportuje zmarłego do kostnicy – może być to kostnica miejska lub ich własna.

Następnym krokiem w załatwianiu formalności pogrzebowych jest udanie się do Urzędu Stanu cywilnego w celu poinformowania o zgonie danej osoby. Uzyskanie aktu zgonu z urzędu można już zlecić zakładowi pogrzebowemu.

Aby otrzymać akt zgonu będzie potrzebny: dowód osobisty zmarłego oraz karta zgonu.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów akt zgonu otrzymujemy za darmo w 3 egzemplarzach.

W obecnych czasach formalności dotyczące ceremonii pogrzebowej oraz zasiłku pogrzebowego załatwiają zakłady pogrzebowe (usługi pogrzebowe we Wrocławiu). Oczywiście powinny uzgodnić z nami miejsce pochówku, szczegóły nabożeństwa oraz wybór trumny.

Zakład pogrzebowy będzie od nas wymagał:

Dowodu osobistego zmarłej osoby,

Karty zgonu,

Zaświadczenia z zakładu pracy o zatrudnieniu lub odcinek renty.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.