Obrzędy pogrzebowe w kulturze ludowej

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 761 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 673 | Data: 05.02.15 | 0 komentarzyDo dzisiaj obserwuje się nieco inne zwyczaje i obrzędy pogrzebowe na wsi, a inne w miastach.Wiele jeszcze pozostało z ludowych, pielęgnowanych od wieków


W miastach – niektóre z obrzędów czy zwyczajów – uważane są już za zbyt przestarzałe, czy wręcz za zabobonnywy. Jednak nadal tradycja jest znana i wiele osó chętnie ją pielęgnuje. Oto zwyczaje i tradycje, która mają korzenie w kulturze ludowej:

 

  • Jeszcze przed przewidywalnym zgonem (osoby od dłuższego już czasu poważnie chorej) sprowadza się księdza z parafii, do której chory należy. Ksiądz spowiada, udziela ostatnich sakramentów, namaszcza. Jeśli to możliwe, odprawiana jest nawet przy łóżku chorego msza, podawana komunia. W całym domu panuje bardzo uroczysta, podniosła atmosfera. Na stole biały obrus, na nim woda święcona, krzyż, zapalone świece, wata do wycierania olejków. Podczas ostatniej spowiedzi rodzina, sąsiedzi i najbliżsi zbierają się w zamkniętym, sąsiednim pokoju, modlą się w intencji chorego.

  • Umierającemu wkłada się w ręce zapaloną gromnicę, żeby oświecić jego duszy drogę do nieba. Po raz drugi zapala się gromnicę już w trumnie, na czas modlitewnego czuwania. Zabiera się tę gromnicę na cmentarz, gdzie wraz z innymi świecami i lampkami powinna się ona dopalić

  • Nie wolno w śmierci przeszkadzać. Nie powinno się więc np. umierającego dotykać, płakać nad nim, bo konanie będzie wówczas długotrwałe i męczące.

  • Jeśli zachodzi taka potrzeba umarłemu zamyka się oczy. Nie powinno się jednak w nie zaglądać, bo to według ludowych wierzeń – źle to wróży. Ale jeśli powieki obciążymy np. monetami (co z konieczności bywa praktykowane) monety te, oraz wszystko inne, z czym zmarły miał bezpośredni kontakt lub dla niego zostało przygotowane – wkłada się do trumny i chowa razem z nim.

  • Ponadto do trumny wkłada się szereg innych przedmiotów, uznawanych za potrzebne przez lokalne tradycję. Są to np.: różaniec, książeczka do nabożeństwa, obrazek ze świętym patronem zmarłego, drobne pieniądze, ulubione drobiazgi zmarłego, typu grzebień, papierośnica, szydełko, lusterko czy książki. Jednak uważano, że do trumny nie powinno się wkładać kwiatów.

  • Dłonie zmarłego powinno się składać tylko jeden raz, dlatego najlepiej było robić to dopiero w trumnie. Rozsuwające się dłonie zmarłego, miały bowiem wróżyć wiele kolejnych pogrzebów w tym domostwie, w najbliższym czasie.

  • Ubiór zmarłego zależy od jego stanu cywilnego. Na przykład panny i kawalerów chowa się w strojach przypominających ślubne. Panna – w białej sukni i welonie, kawaler w ciemnym garniturze z białą wstążka w klapie. Mężatki chowano w chustkach na głowie, a żonatych – z czapkami. Tak zwane stare panny, chowane były w dwóch chustkach na głowie – biała była zasunięta głęboko na czoło, a na niej zakładano drugą, czarną. Jednak zawsze musiała wystawać na czole końcówka białej chusty. Natomiast sędziwi kawalerowie musieli być zaopatrzeni w białą chusteczkę, wystającą z kieszeni ich marynarki.

  • Wiadomość o śmierci, według ludowych zwyczajów, powinny przekazywać dzieci zmarłego czy też jego rodzina, ale przede wszystkim poprzez kontakt osobisty. Klepsydry czy nekrologi wieszano przy domu zmarłego oraz miejscach najbardziej uczęszczanych na wsi (np. koło kościoła, sklepu).

  • Przy otwartej trumnie z ciałem zmarłego (jeśli sprzyjały warunki zewnętrzne) trwało zwykle trzydniowe modlitewne czuwanie. W czasie czuwania, jak również samego pogrzebu, a także i stypy – bardzo istotną rolę pełnił tzw śpiewak. Prowadził on modlitwy, korzystając ze swych własnych zbiorów modlitw i pieśni. Śpiewakami były zwykle osoby starsze, najczęściej kobiety, pełniące tę rolę od pokoleń. Zeszyty z zapiskami takich modlitw przechodziły na kolejne pokolenia. Zwykle w większych wsiach była co najmniej jedna osoba, pełniąca funkcję pogrzebowego śpiewaka. Jeśli takiej nie było – zapraszano śpiewaka z sąsiedniej wioski.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.