Polskie prawo i kremacja

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 372 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 332 | Data: 20.01.13 | 0 komentarzyJuż od dłuższego czasu w Polsce praktykowany jest nie tylko klasyczny pochówek, ale również kremacja zwłok, a różnorodne względy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na drugą z wymienionych tu możliwości.


Mylą się jednak ci z nas, którzy uważają, że skoro przepisy polskiego prawa dopuszczają spopielenie zwłok oznacza to, że możemy decydować się na każdą formę pochówku znaną nam z amerykańskich filmów. Jak łatwo się domyślić, przepisy polskiego prawa są w tym kontekście całkiem precyzyjne.

Najwięcej kontrowersji prawnych wzbudza nie sama kremacja, ale pochówek prochów, gdy bowiem interesuje nas kremacja we Wrocławiu czy innym dużmy mieście, możemy być pewni, że niemal zawsze będzie ona zgodna z prawem. Słowo „niemal” jest uzasadnione, jedyny przypadek, w którym prawo jej zakazuje dotyczy bowiem sprowadzania zwłok zmarłych z zagranicy, tu bowiem obowiązuje przepis mówiący o zakazie otwierania trumny, a bez tego kremacja nie może być dokonana.

Przepisy jasno wskazują też na miejsca, w których można pochować prochy zmarłego. Mogą być to groby ziemne, murowane oraz specjalne kolumbaria, przepisy precyzują przy tym, że każde z tych trzech miejsc musi znajdować się na cmentarzu. Jedyną możliwością pochowania prochów zmarłego poza cmentarzem jest zatopienie ich w morzu, również w tym przypadku istnieją jednak szczegółowe ustalenia, a do tego powszechne jest czynienie wszystkiego, aby uniknąć takiej formy pochówku.

A co z osobami, które chcą zabrać urnę do domu albo rozsypać zwłoki bliskiej osoby w ogródku, na pobliskich polach lub w innym miejscu wskazanym w jego ostatniej woli przez zmarłego? W tym przypadku prawo jest szczególnie surowe. Jeżeli zostanie złożone zawiadomienie mówiące o tym, że urna ze spopielonymi zwłokami zmarłego nie znalazła się na cmentarzu, stosowne służby mają obowiązek wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Złamanie przepisów może przy tym skończyć się nie tylko wysoką grzywną (nawet do pięciu tysięcy złotych), ale nawet karą pozbawienia wolności na trzydzieści dni.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.