Psychologiczny sens pogrzebu

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Hania007

Czytano: 429 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 384 | Data: 23.05.14 | 0 komentarzyPogrzeb związany jest nierozłącznie ze śmiercią. Właściwie momentalnie przywodzi na myśl przykre wspomnienia lub kojarzony jest ze smutkiem, rozpaczą i cierpieniem. Tymczasem rytuał ten ma swój głęboki sens.


Z praktycznego punktu widzenia

Grzebanie ciał zmarłych podyktowane jest m. in. względami sanitarnymi. Obecnie tradycyjny pochówek zastępuje również kremacja zwłok we Wrocławiu. Na pochówek oraz kremację przeznaczone są specjalne miejsca. Choć w chwilach smutku trudno o tym myśleć, to w jaki sposób pochowamy bliskiego nam zmarłego jest bardzo ważną kwestią, która wymaga podjęcia szybkiej decyzji.

 

Silne uczucia

Bez względu na to, wyznawcami jakiej wiary jesteśmy i czy w ogóle przynależymy do jakiejś wspólnoty religijnej, śmierć bliskiej osoby wywołuje w nas takie same uczucia. Szok, smutek, rozpacz, niedowierzanie, poczucie beznadziei, gorycz, osamotnienie, strach przed przyszłością. W amoku tak silnych uczuć musimy jednak myśleć racjonalnie i niemal natychmiast rozpocząć przygotowania ceremonii pogrzebowej. Dużym ułatwieniem w dzisiejszych czasach są firmy pogrzebowe, które na zlecenie mogą zorganizować niemal całą ceremonię. Przedsiębiorstwa świadczące usługi pogrzebowe we Wrocławiu są dużym odciążeniem dla rodziny zmarłego. Czas do momentu ostatniego pożegnania ze zmarłym, złożenia jego ciała w trumnie lub prochów w urnie, jest więc czasem silnych nerwów i emocji. Najbliższa rodzina skupia się wtedy na organizacji ceremonii, która jako uroczystość przeżywana w gronie najbliższych, często jest dużym wsparciem i niesie ze sobą otuchę.

 

Pogrzeb

Sam pogrzeb jest również wyrazem szacunku dla zmarłego. Jest ostatnią przysługą, jaką możemy wyświadczyć kochanemu człowiekowi. Z pewnością stąd większość z nas jest w stanie zorganizować pogrzeb, będąc jednak pod wpływem silnych emocji. Niektórzy przygotowują ceremonię w sposób bardzo elegancki, dbając o każdy szczegół. Z psychologicznego punktu widzenia możliwość ostatniego spojrzenia na zmarłego czy dotknięcia go działa uspokajająco, przynosi ulgę i nadzieję.

 

Dla chrześcijan

W kulturze chrześcijańskiej pogrzeb, choć jest chwilą smutną, jest też momentem modlitwy za zamarłego i przypomnieniem, że jego dusza żyje i kiedyś się z nią spotkamy. Pogrzeb niesie ze sobą nadzieję życia wiecznego i wiarę w to, że bliska nam osoba znajduje się teraz w lepszym miejscu. Wielu osobom wiara pozwala łatwiej uporać się ze stratą i powrócić do normalnego życia.

 
Podpis

Hania007


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.