Uroczystości pogrzebowe chrześcijan

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: MieszkoPierwszy

Czytano: 337 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 383 | Data: 09.05.13 | 0 komentarzyŚmierć bliskiej osoby nie jest żadną przyjemnością, a każdy człowiek przeżywa to na swój sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei skupiają się na wspominaniu dawnych lat, które przeżyli ze zmarłym. Najważniejsze to jednak godnie pochować bliską osobę, ponieważ w ten sposób oddaje się jej szacunek.


Każda kultura posiada swoje tradycje pogrzebowe, w tym również chrześcijanie. Dlatego właśnie warto zapoznać się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Warto jednak zacząć od tego, czym właściwie jest pogrzeb. A jest to moralny oraz religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozstania się z człowiekiem, który odszedł i godnego podziękowania mu za wspólnie spędzone chwile.

thumb_trumna2.jpg

W kulturze europejskiej tradycją stało się chowanie ludzi w trumnach. To najczęściej spotykany sposób, który można zaobserwować na polskich pogrzebach. Choć należy podkreślić również fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się także kondukt żałobny, który w tych ostatnich chwilach odprowadza zmarłego do miejsca, w którym będzie spoczywał. Należy jednak podkreślić, że chrześcijaństwo jest wielokulturowe, dlatego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu.

Różnorodność

Niewątpliwie w kulturach, które związane są z prawosławiem, protestantyzmem czy katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się znów na świecie i nastąpi zmartwychwstanie. Tradycją stają się również przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku osoba zmarła musi być nie tylko ubrana w odświętne ubranie, ale również powinna zostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym przykładowo może zająć się zakład Minos. Pogrzeby zazwyczaj kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, który następnie jest zakopywany. Należy jednak podkreślić fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Choć nie zawsze. Zmarli, którzy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu. Przykładowo Francuzi, w 71% przypadków, zabierają urny do swoich domów. Najważniejszym elementem staje się jednak to, aby godnie pożegnać zmarłego i to staje się elementem spajającym każdą kulturę.
Podpis

Mieszko Pierwszy – zadowolony klient http://minospogrzeby.pl


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.