Tajemnice kultury celtyckiej

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 339 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 357 | Data: 17.09.13 | 0 komentarzyKultura celtycka do dziś jest owiana nuta tajemnicy – lud ten nie pozostawił po sobie żadnych księgi, ani wielkich teorii – jedyne z czego możemy odczytywać ich dzieje to podania innych, a także drobne przedmioty użytku codziennego i wyjątkowa biżuteria.


Najwięcej o Celtach można wyczytać z opisów, wykonywanych przez starożytnych Greków i Rzymian. Jednak, ze względu na to, że ci, kojarzyli Galów głównie z ostrych walk terytorialnych – można tutaj odnaleźć opisy, przedstawiające ich jako brutalny lud wojowniczych barbarzyńców. Jednak ich wyjątkowość zaczęli już doceniać starożytni Rzymianie – Cezar widział potencjał tkwiący w tym ludzie i chciał ich pozyskać poprzez ich romanizację. Nie warto jednak budować obrazu Celtów na podstawie jednostronnych opisów. Większy obraz ich dorobku daje przyjrzenie się temu, jak żyli i co udało im się osiągnąć.

Celtowie mieli własną kulturę, której domeną była waleczność i bezkompromisowość. Ich religia opierała się na bóstwach związanych z płodnością, naturą i śmiercią. Znani byli także ze składania licznych i krwawych ofiar, które miały zjednać przychylność bóstwa. Co ciekawe często były to ofiary złożone z głów wrogów. Celtowie znani byli także z opracowania własnego kalendarza, a także systemu miar i wag. Celtowie osiągnęli także wysoki poziom kunsztu architektonicznego – zazwyczaj były one otoczone solidnymi murami i stanowiły wewnętrzne osady do których wstęp mieli tylko wybrani.


Celtowie osiągnęli bardzo wiele, jednak przez to, że woleli zapamiętywać niż pisać (twierdzili, że zapisywanie osłabia pamięć), po ich kulturze nie zostało wiele śladów. Celtowie, jeśli potrzebowali mądrej porady, wybierali się po prostu do starych mędrców – Druidów. To, co się zachowało, to biżuteria i ówczesne naczynia. Celtowie tworzyli naprawdę kunsztowną biżuterię – a do tego przesycona była ona ciekawą symboliką i doskonale wykonana. (dokładne repliki można znaleźć na tej stronie) Najwięcej przedmiotów odnaleziono w celtyckich grobowcach – gdzie oddawano je w darze dla zmarłych. Do dziś znany jest także krzyż celtycki – czyli czołowy symbol tamtej kultury. Wszelkie rękodzieła wykonywane były bardzo precyzyjnie i nie brakowało tam rozmaitych ornamentów i najlepszych kruszców. 


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.