Czy zdanie egzaminu na prawo jazdy znaczy, że umiemy jeździć?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: instalgren1

Czytano: 334 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 695 | Data: 15.07.13 | 0 komentarzyWielu kierowców, zwłaszcza tych młodych po zdaniu egzaminu na prawo jazdy uważa, że potrafi i umie już jeździć samochodem i poradzi sobie na drodze. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a świeżo upieczony kierowca szybko przekonuje się, że się mylił.


Szkół nauki jazdy w naszym kraju jest istne zatrzęsienie. Jedne są lepsze inne gorsze. W jednych instruktorzy są na prawdę dobrzy i potrafią kandydata na kierowcę nauczyć na prawdę dużo. Są jednak i tacy, którzy albo uczą byle jak albo pokazują kursantom tylko trasy przejazdu przewidziane przez egzaminatorów. Jeżeli trafimy na ten pierwszy typ instruktora to wygraliśmy na prawdę wiele gdyż nauczy nas rzeczywistej jazdy i zachowania na drodze. Drugi typ to niestety nasza porażka gdyż już na egzaminie jakakolwiek zmiana i odbiegnięcie egzaminatora od standardu powoduje, że nie wiemy jak się zachować. Nawet jeżeli zdamy taki egzamin po samodzielnym wyjechaniu na drogę zaczyna się problem i to nie tyle dla takiego świeżo upieczonego kierowcy bez umiejętności ale dla innych użytkowników drogi gdyż stwarzają oni realne zagrożenie w ruchu.

Egzamin mimo tego, że jest testem sprawdzającym umiejętności kierowcy w praktyce nie weryfikuje niczego. Jest to w zasadzie sztuczna sytuacja gdzie egzaminator reżyseruje trasę przejazdu i kontroluje całą sytuację, a egzaminowany ma wykazać się tym, że potrafi do tego scenariusza się dopasować i zagrać swoją rolę poprawnie. Oczywiście jest to improwizacja i wszystko odbywa się w ruchu drogowym, który trudno przewidzieć jednak większość pułapek i tak zastawia na nas egzaminator, a nie ruch drogowy. Co gorsza oblewanie kursantów poniekąd jest w interesie egzaminatorów. Oczywiście pewien procent musi zdawać gdyż byłoby to podejrzane i nie do pomyślenia żeby nikt nie zdał jednak ci oblani podejdą do egzaminu po raz kolejny i zapłacą za niego wykupując kolejny. Ośrodki egzaminacyjne są prywatne więc działają na zasadzie przedsiębiorstwa nastawionego na zysk. Za granicą o wiele łatwiej zdać prawo jazdy jednak mówi się, że w Polsce temu egzaminy są takie a nie inne gdyż mamy niebezpieczne drogi itp. Szkoda jednak, że spora część kolizji spowodowana jest stanem samych dróg, a nie tylko błędami kierowców. Wprowadza się zaostrzone egzaminy teoretyczne gdzie pytania są niejawne co w praktyce niczego nie zmienia. Co z tego, że ktoś zna wszystkie niuanse i przepisy w teorii skoro nie potrafi ich potem przenieść do ruchu drogowego. W realnej sytuacji nie ma czasu na zastanowienie i trzeba działać od razu - albo wie się jak powinno się zachować albo nie i zastanowienie albo nic nie da albo nie ma na nie czasu.

Bardzo często oskarża się młodych kierowców o brawurę i nieostrożną jazdę. Fakt, że często młodzi kierowcy lubią szarżować i przeceniać swoje umiejętności jednak procentowo wypadną podobnie jak starsi kierowcy powodujący wypadki i jeżdżący jakby byli na wyścigach, a nie na drodze. Jeszcze większe zagrożenie powodują ludzie starsi. Ich koncentracja, sprawność fizyczna i zdolność szybkiego reagowania jest często znikoma. Wielu z nich jeździ bardzo mało i czasy kiedy jeździli najwięcej dawno minęły i wtedy ruch na drodze był znikomy natomiast teraz nie potrafią się odnaleźć w takim gąszczu samochodów. Dobrym wyjściem jest wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich co pewien czas po przekroczeniu danego wieku. Może to pomóc wyeliminować z dróg kierowców, którzy po prostu nie powinni za kierownicę siadać. Słyszy się coraz częściej o wypadkach lub zachowaniach z udziałem takich starszych osób co jest niepokojące. Należałoby także zmienić formy szkolenia nowych kierowców narzucając obowiązek przygotowania kandydata do zachowania w sytuacjach niebezpiecznych. Mało kto wie jak wyjść z poślizgu i jak w jego przypadku się zachować albo jak wyjechać z zaspy kiedy w nią wjedziemy i nie ma nikogo żeby nam pomóc. Są to sytuacje, które mają miejsce dość często, a panika i brak wiedzy na temat zachowania w takiej sytuacji jest powodem wielu nieszczęść. Niestety nie każdy kierowca musi mieć predyspozycje do tego żeby zostać mistrzem kierownicy czy po prostu dobrym kierowcą ale bez pokazania i umieszczenia go w trudnej sytuacji sam z siebie nie poradzi on sobie na pewno. 
Podpis

Instal Greń - instalacje grzewcze i sanitarne


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.