Filtry kabinowe dla większego komfortu i bezpieczeństwa

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: awap

Czytano: 341 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 590 | Data: 15.06.13 | 11 komentarzyW okres wiosennym i letnim powraca problem z alergiami, które zaczynają dokuczać w tym okresie. Cząstki na tyle małe, by można je było dostrzec okiem, są dla człowieka na tyle drażniące, że mogą powodować kichanie, katar sienny, a nawet astmę. Dolegliwości te mogą stanowić realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.


Filtry kabinowe pozwalają zatrzymać pyłki i zanieczyszczenia dostające się do samochodu z zewnątrz. Prawie 95 % produkowanych obecnie w Europie samochodów posiada takie filtry w standardowym wyposażeniu, niezależnie od tego czy są jednocześnie wyposażone w instalację do klimatyzacji. Obecnie na rynku części motoryzacyjnych odnotowuje się zwiększone zapotrzebowanie na filtry kabinowe, co wiąże się z rosnącą świadomością kierowców na temat korzyści dla zdrowia, jakie niesie ze sobą ten element.

Na rynku części motoryzacyjnych istnieją dwa rodzaje filtrów zapobiegających przedostaniu się zewnętrznych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów:

  • standardowe filtry kabinowe
  • filtry z węglem aktywnym

Standardowe filtry zbudowane są z trzech specjalnie dobranych warstw materiału filtracyjnego: warstwy wstępnej, mikrowłókniny oraz oraz włókniny nośnej. Każda ma inną grubość i oraz pełni inne funkcje.

Warstwa wstępna zatrzymuje największe zanieczyszczenia  ( kurz czy pyłki ).Mikrowłóknina wchłania drobne pyły, sadze i bakterie oraz dodatkowo, dzięki naładowaniu elektrostatycznemu, przyciąga i wchłania bardzo drobne cząstki zanieczyszczeń ( nawet siedemdziesiąt razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa ), chroniąc nasze płuca. Włóknina nośna to stelaż filtra, odpowiedzialny za niezmienność jego konstrukcji i stabilność przez cały okres eksploatacji.Wielowarstwowy materiał filtracyjny jest skuteczniejszy, zapewnia lepsza ochronę zdrowia i wpływa na sprawność układu klimatyzacji oraz zapobiega parowaniu szyb w samochodzie.

Filtry z węglem aktywnym oprócz trzech warstw materiału filtracyjnego, dodatków posiadają warstwę węgla aktywnego. Pochłania on gazy, spaliny i nieprzyjemne zapachy. Węgiel najczęściej pozyskiwany jest ze skorupy orzecha kokosowego, które są beztlenowo zwęglane, a następnie rozdrabniane.Dzięki tej technologi uzyskuje się niezwykłą strukturę węgla, gdzie jeden gram tego składnika ma powierzchnię wewnętrzna równą 1000 metrów kwadratowych, a jedna łyżeczka węgla odpowiada powierzchni boiska piłkarskiego. Duża, gąbczasta powierzchnia węgla aktywnego skutkuje niemal  stu procentowym odfiltrowaniem wszystkich szkodliwych i nieprzyjemnych gazów, eliminując biochemiczne przyczyny przyśpieszonego zmęczenia, dyskomfortu i dekoncentracji kierowcy. Stosowane do produkcji filtrów materiały filtracyjne są ciągle unowocześniane, tak aby miały jak największa skuteczność filtracji i lepiej wchłaniały zanieczyszczenia.

Oba rodzaje filtrów montowane są w łatwo dostępnym miejscu, dzięki czemu ich wymiana nie stanowi problemu. Im dłużej filtry kabinowe pozostają niewymienione, tym więcej bakterii gromadzi się we wnętrzu samochodu, co z kolei ogranicza dopływ świeżego powietrza do kabiny samochodu. Należy również zauważyć, że w środowisku miejskim skuteczność filtrów spada w znacznie szybszym tempie, w szczególności z powodu natężonego ruchu ulicznego i często z konieczności jazdy z niewielka prędkością. W takich warunkach gazy spalinowe mogą wytworzyć niebezpieczny tunel gazowy w kabinie. Dlatego, podobnie jak w przypadku wszystkich innych filtrów wymiana filtra kabinowego powinna być standardem podczas corocznego przeglądu.Przegląd taki najlepiej wykonac w autoryzowanym serwisie samochodowym, poniewaz wymiana filtra kabinowego w niektórych samochodach jest operacja bardzo skomplikowaną, o co postarali sie producenci samochodów.W dzisiejszych czaszach jest coraz wyższa świadomość kierowców o skuteczności działania filtrów kabinowych i nie musimy ich przekonywać o konieczności ich wymiany. Ludzie są świadomi zagrożeń, jakie niosą ze sobą alergie i ich skutki. Wiedzą też, że filtry zwiększają komfort podczas prowadzenia pojazdu, jednocześnie chroniąc nasze zdrowie i zapewniają bezpieczeństwo.

 

 

 

 
Podpis

AWAP


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.