Jak przygotować auto na ferie zimowe?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Justyna

Czytano: 477 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 384 | Data: 02.01.12 | 0 komentarzyMimo że śniegu w Polsce, jak na lekarstwo, ferie zimowe z pewnością się odbędą. Niektórzy spędzą je w domu, inni skorzystają z opcji wysłania dzieci na półkolonię lub zimowisko, jeszcze inni postawią na rodzinny wyjazd w góry, najczęściej samochodem. Jak go przygotować do wyprawy?


Mimo śladowych ilości śniegu w większej części Polski, warto zmienić opony na zimowe. Dodatnie temperatury w dzień bywają złudne, zwłaszcza, że wieczorem na jezdni robi się „szklanka”, bo temperatura spada trochę poniżej 0 stopni Celsjusza. Opony zimowe w górach są wręcz obowiązkowe, szczególnie w wyższych partiach śnieg lubi zalegać również na jezdni. Obok nich zaleca się również zabranie łańcuchów śniegowych, dobrze byłoby jednak przetestować ich zakładanie w domu, żeby w razie potrzeby ich założenia, nie było z tym trudności.

Dość ważnym elementem wyposażenia samochodu jest bagażnik dachowy, który pomieści sprzęt narciarski – deski snowboardowe i narty. Do wyboru są bagażniki odkryte, gdzie narty mocuje się za pomocą pasków lub bagażniki typu box, które chronią sprzęt przez zmianami atmosferycznymi. Różnica widoczna jest również w cenie, drugie rozwiązanie jest o wiele droższe.

Przed wyjazdem z góry, ale również przed jakimkolwiek innym wyjazdem warto sprawdzić, czy posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Jest to ważne nie tylko ze względu naszego finansowego bezpieczeństwa, ale również w związku z wysoką karą, jaką trzeba zapłacić, gdy OC się nie posiada. Jeśli OC wygasa, na przykład w połowie wypoczynku, warto już przed wyjazdem skorzystać z kalkulatora OC i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto również sprawdzić stan techniczny pojazdu i ważność przeglądu, żeby nie okazało się, że ten również wygasł.

Również wnętrze samochodu trzeba dobrze wyposażyć. Na pierwszym miejscu będzie oczywiście apteczka pierwszej pomocy, odblaskowe kamizelki i gaśnica. W bagażniku, na wszelki wypadek powinny znaleźć się też koce i maty aluminiowe, latarka i zapas baterii, prostownik i kable do odpalenia samochodu, które pomogą, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa. Nie zaszkodzi mieć również saperki do odśnieżania i środka do odmrażania samochodowych zamków – przydadzą się zwłaszcza, gdy nieoczekiwanie spadnie spora warstwa śniegu.

Samochód wyposażony w ten sposób zapewni maksimum bezpieczeństwa, a wyjazd będzie niezapomniany. Może uda się gdzieś poszusować, choćby na sztucznie naśnieżonym stoku, a może zima jeszcze wszystkich zaskoczy?
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.