Testy opon

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: mamalili

Czytano: 482 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 428 | Data: 25.10.12 | 3 komentarzyW różnych źródłach pojawiają co roku informacje na temat dostępnych na rynku opon. Czy to w Internecie czy w mediach bądź prasie spotyka się zestawiania, które zawierają rankingi najlepszego ogumienia na dany sezon.


Dzięki temu, że wyniki testów przedstawione są w formie graficznej, z uwzględnieniem różnych właściwości pojazdów (w tym trakcji, drogi hamowania, zachowania na zakrętach, przyczepności), znana jest kierowcom przed sezonem skuteczność poszczególnych gum na nawierzchniach standardowych w czasie zimy i ujemnych temperatur.

Testy robione są na mokrej i suchej nawierzchni i obejmują również jej charakterystykę, co ma istotne znaczenie dla określenia parametrów komfortu i ekonomiki czyli oporów toczenia i stopnia zużycia paliwa. Opony zimowe poddawane testom są diagnozowane przez specjalistów i ekspertów pod kątem zachowania się na zakrętach, podczas zmiany pasa ruchu, poziomu komfortu jazdy, emisji hałasu zewnętrznego, oporów toczenia. Poza tym mierzy się także przyczepność opony podczas ruszania i hamowania na powierzchni drogi oblodzonej bądź ośnieżonej. Inne parametry są wydobywane z opony podczas testu hamowania na czystym lodzie. Ostatnimi parametrami, jakie uzyskuje się w wyniku testów są pomiary siły przyczepności i uciągu w trakcie jazdy pod górę. Zimówki testowane są zwykle na górskich drogach, gdzie maksymalne osiągi prędkości dla tych gum wynoszą do 210 km/h. Co istotne opony poddawane różnym siłom podczas badań należą do najnowszych generacji, nie testuje się opony starej gdyż nie ma to sensu. Dzięki temu, że stosowane są zaawansowane technologie, zamiast popularnej sadzy w produkcji uwzględnia się kwas krzemowy, opony mają wysoką elastyczność nawet kiedy temperatura spada bardzo nisko poniżej 0 st. C. Efekt, jak bardzo zmiana metody wytwarzania podniosła właściwości opony widać szczególnie podczas hamowania.

Oponiarskie koncerny dostosowują swoje produkty do wymagań producentów samochodów, które mają coraz większą moc. Aby temu sprostać konieczne jest tworzenie takich gum, które będą miały wysokie indeksy prędkości. Dzięki dobrym warunkom atmosferycznym, nawet w zimie można poruszać się bardzo szybko, jednak kiedy nastąpi zmiana pogody, nawierzchnia jest pokryta śniegiem bądź lodem, wówczas nie ma innej rady na bezpieczną jazdę poza ograniczeniem prędkości. Tanie opony również są dostępne w klasyfikacjach i testach. Czasem celowo robi się nawet zestawienia uwzględniające cenę, co jest na pewno pożyteczne dla kierowców. Dzięki przeprowadzanym testom, użytkownicy samochodów otrzymują wiarygodne informacje, w które opony warto zainwestować, a które nie będą nadawały się do jazdy w warunkach użytkowych.

Tekst powstał dzięki uprzejmości sklepu z oponami: www.opony.mobi
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.