Zima – jak przygotować auto?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Justyna

Czytano: 341 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 407 | Data: 02.01.12 | 0 komentarzyNiektórzy zimy się wręcz dopraszają, znudzeni i znużeni szarością, która utrzymuje się co najmniej od listopada. Warunki na drogach są niezłe – śniegu nie widać, dochodzi więc do mniejszej ilości kolizji. Brak białego krajobrazu może uśpić naszą czujność – zima może przyjść niezauważona.


Jak przygotować do niej auto? Przede wszystkim z głową. Brawura na drogach była i zawsze będzie, co jeszcze bardziej wzmaga czujność u innych, bardziej rozważnych kierowców. O co powinno się zadbać w pierwszej kolejności, jeśli mowa o samochodzie? Przede wszystkim o odpowiednie opony, koniecznie zimowe. Kilku sezonowe najlepiej wyrzucić – mają już wystarczająco zużyty bieżnik. Nowe, choć drogie, zagwarantują bezpieczeństwo i dobrą przyczepność przez 2-3 kolejne sezony.

Obok opon, przestawienia na tryb zimowy wymagają również płyny. Mowa tu głównie o płynie do spryskiwaczy, którego zimowa wersja ma odpowiednie właściwości, które zapobiegają zamarzaniu. Nie zaszkodzi jednak uzupełnić innych płynów – wspomagania kierownicy, chłodniczego i hamulcowego. Dobrze, jeśli pokusimy się również o sprawdzenie stanu oleju silnikowego.

Zima bywa kapryśna, a przede wszystkim mroźna. Jeśli więc nasz akumulator ma kilka lat i czasem odmawiał posłuszeństwa, może najwyższa pora, aby go wymienić? Jest to o tyle ważne, że podczas spadku temperatury auto może po prostu nie odpalić.

Przed wyjazdem w trasę, dłuższą czy też krótszą, powinniśmy się zaopatrzyć również w zimowe akcesoria samochodowe. Wśród nich znajdą się skrobaczka do szyb, środek, ułatwiający usuwanie szronu, nie zaszkodzi mieć również odmrażacza do zamków. Dla mieszkańców terenów, które „lubią śnieg”, nieocenione mogą okazać się łopaty do odśnieżania – dobrze więc wozić taką w bagażniku.

Teraz z mniej „fizycznych”, aczkolwiek ważnych aspektów. Zima to pora roku, w której dochodzi do dużej ilości kolizji i wypadków, co związane jest z niedostosowaniem prędkości do warunków. Warto więc sprawdzić ważność ubezpieczenia OC. Jeśli dobiega końca, może już teraz warto rozejrzeć się za korzystną ofertą i wybrać tanie OC lub też pakiet ubezpieczeń? Przed zimą warto również dokonać przeglądu technicznego samochodu, który wyeliminuje wszelkie usterki i niedociągnięcia, np. zużyte klocki hamulcowe.

A co w zimie? W zimie noga z gazu, jest to niezbędne zwłaszcza przy oblodzonej jezdni. Po drugie, zachowanie odpowiedniej odległości między samochodami w myśl zasady ograniczonego zaufania. Na koniec hamowanie biegami i ruszanie z „dwójki”. To pierwsze pozwoli uniknąć ślizgania się, a drugie na łagodny start.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.