Jak kupić używane auto?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gryzipiorek

Czytano: 558 razy | Kategoria: Samochody | Ilość słów: 376 | Data: 23.05.12 | 0 komentarzyKupowanie używanych aut to w Polsce bardzo powszechna praktyka. Nowe samochody są zbyt drogie, aby mógł sobie na nie pozwolić przeciętny Kowalski. Jednak kupowanie auta z drugiej ręki wiąże się z pewnym ryzykiem.


Aby nie dać się wpuścić w maliny, trzeba pamiętać o kilku złotych zasadach, którymi warto kierować się przy zawieraniu transakcji. Dilerzy samochodowi stosują różne sztuczki, aby ukryć mankamenty używanych aut. Najczęściej ukrywają historię samochodu. Większość sprzedawców twierdzi, że samochód był bezwypadkowy. Niewprawione oko nie rozpozna śladów po stłuczkach. Najlepiej zasięgnąć jak najwięcej informacji o poprzednich właścicielach pojazdu. Można na przykład nawiązać kontakt ze stacjami obsługi pojazdów, które reperowały auto. Wizyty powinny być odnotowywane. Dzięki temu dowiesz się, jakim naprawom samochód był poddawany. Dobrym sposobem jest także sprawdzenie punktów stałych płyty podłogowej – takie badanie można wykonać w warsztatach samochodowych posiadających ramę pomiarową.

Drugą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę jest przebieg auta. Niestety, sprzedawcy samochodów notorycznie cofają liczniki. Nie dajmy się nabrać an to, że kilkuletnie auto ma zaledwie 15 tysięcy kilometrów na liczniku. Aby poznać faktyczny przebieg trzeba udać się do ASO, czyli Autoryzowanego Serwisu Obsługi. Niektórzy mechanicy niechętnie dają się namówić na określenie faktycznego stanu przebiegu. To nieco dziwne, bo przecież de facto nie mają nic wspólnego z właścicielem pojazdu czy ewentualnym manipulowaniu przy nim. Niestety, nie ma stuprocentowej pewności, bo ilość kilometrów określa się po zużyciu auta, czyli stopnia eksploatacji takich elementów jak klocki hamulcowe, skrzynia biegów czy choćby tapicerka. Zużycie samochodu widać nawet po tak prozaicznych rzeczach jak koło kierownicy czy wycieraczki pod pedałami.

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model samochodu i podpiszemy umowę kupna, należy zadbać o ubezpieczenie pojazdu. OC jest obowiązkowe i przechodzi na następnego właściciela automatycznie. Jednak nie zawsze nowemu właścicielowi opłaca się ubezpieczanie auta w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na szczęście, każdy nowy właściciel ma prawo do zmiany firmy w ciągu trzydziestu dni od dni zawarcia transakcji. Każde towarzystwo posiada inne zniżki dla różnych kierowców oraz modeli aut. Najlepiej porównać oferty kilku firm i wybrać najkorzystniejszą cenowo, bo istota ubezpieczeń OC jest taka sama w każdej ubezpieczalni.

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.